Masz pytania? Chciałbyś negocjować cenę

Zadzwoń! 517 970 199

Strona główna / Poradniki / Budowanie / Mostki Termiczne
Dom energooszczędny

Mostki Termiczne

Termoizolacyjność konstrukcji budowlanych to jedno z najważniejszych zagadnień zarówno podczas projektowania nowych obiektów jak i modernizacji już istniejących. Dobra izolacyjność przegród budowlanych zapewnia komfort użytkowania obiektu ale także umożliwia realną oszczędność energii wykorzystywanej do ogrzania przestrzeni użytkowych. Zagrożeniem dla dobrej izolacji zaś są pojawiające się często mostki termiczne. Jak je wyeliminować?

Dlaczego tworzą się mostki termiczne?

Naturalnym problemem podczas projektowania warstw docieplających są tzw. mostki termiczne czyli miejsca w obudowie zewnętrznej budynku, w których za pomocą odpowiedniej aparatury można zaobserwować znaczny wzrost temperatury. Wynika on ze wzmożonego strumienia cieplnego przenikającego w tym miejscu z wnętrza obiektu. Takie różnice najczęściej są efektem przerw w ciągłości warstwy izolacyjnej przegród. Mogą być także wywołane częściowym lub całkowitym „przebiciem” izolacji przez materiał o wyższej przewodności cieplnej. Czasem mostki termiczne pojawiają się także przy źle skonstruowanych połączeniach powierzchni przegród, np. połączenie ściana/podłoga/sufit

W praktyce budowlanej można rozróżnić kilka podstawowych typów mostków cieplnych:

  1.  Mostki geometryczne – wynikające z ukształtowania przegród zewnętrznych (np. narożniki lub wnęki)
  2. Mostki konstrukcyjne – powstają w wyniku niejednorodności materiałowej komponentu czyli np. przerw w warstwie izolacyjnej.

Wśród tych dwóch typów najczęściej spotykane są dwa konkretne rodzaje mostków termicznych. W ścianach wieńców, słupów, płyt balkonowych itp. powstają najczęściej tzw. mostki liniowe, w których jeden wymiar jest znacznie większy od drugiego. Drugim typem są mostki punktowe. Tworzą je najczęściej przenikające przez przegrodę kotwy, wieszaki czy wsporniki. Mostki punktowe tworzą się także w połączeniach ścian ze stropem czyli narożnikach trójwymiarowych.

Bardzo często elementami o zwiększonej przenikalności cieplnej jest także stolarka okienna i drzwiowa, a w szczególności miejsca jej łączenia z elementami konstrukcyjnymi budynku.
Mostki cieplne to duży problem podczas użytkowania obiektu. Powodują one zwiększone straty ciepła prowadzące do obniżenia temperatury wewnętrznej pomieszczeń. To z kolei sprzyja kondensacji pary wodnej na powierzchni ściany i w rezultacie jej zawilgocenie. Taki stan utrzymujący się przez długi czas to prosta droga to pojawienia się wszelkiego rodzaju pleśni, grzybów i innych wykwitów. Problemem jest w tym przypadku nie tylko estetyka, ale przede wszystkim zagrożenie dla zdrowia mieszkańców.

Czy można uniknąć tworzenia się mostków termicznych?

Niestety, nie da się całkowicie uniknąć występowania mostków termicznych. Można jednak skutecznie zniwelować ich negatywny wpływ na termoizolacyjność obiektu, poprzez prawidłowe zaprojektowanie powłok chroniących przegrody konstrukcyjne. W tym celu ważnym aspektem jest zwrócenie uwagi na wartości „Współczynnika przewodzenia ciepła” – λ, jakie producenci podają na opakowaniach materiałów izolacyjnych.
Do najpopularniejszych należą:

  • styropian o średnim współczynniku λ= 0,036 – 0,044 oraz
  • wełna mineralna λ= 0,036 – 0,042

Należy się również zastanowić nad wyborem samego materiału konstrukcyjnego. Te tradycyjne, do których możemy zaliczyć cegłę lub pustaki ceramiczne są tańsze, ale sprzyjają występowaniu mostków cieplnych. Tworzą się one głównie w miejscach spoin, co z kolei wymaga użycia dodatkowego ocieplenia styropianem lub wełną mineralną. Dobrą alternatywą może być wybór bloczków silikatowych jako podstawowego materiału konstrukcyjnego. Ich współczynnik przewodzenia ciepła jest wystarczająco niski aby nie stosować dodatkowych warstw izolacji.
Wszystkie te analizy mają na celu uzyskanie w rezultacie ściany której współczynniki przewodzenia będzie wynosił U=0,3. Jest to wartość zgodna z normami pozwalająca oszacować w pewnym uproszczeniu zużycie energii rocznej na poziomie ok 3 m3 gazu.

Zobacz Również

nowoczesna podsiadlosc

Dom jak ze snu – Zobacz najlepsze projekty okazałych rezydencji!

Reprezentacyjny wygląd, okazałe wnętrze i maksimum możliwości – w tym przypadku może chodzić tylko o jedną kategorię projektów a są nią oczywiście rezydencje. Ten rodzaj budynków spełni oczekiwania nawet najbardziej wymagających inwestorów, którzy chcą na co dzień otaczać się luksusem. Jakie propozycje domów powyżej 200 m2 oferują nam obecnie projektanci?

22 komentarze

  1. Andrzej

    Dzień dobry, chciałbym zapytać co to takiego właściwie są te Mostki Termiczne i jak można ich uniknąć? Bo to jest chyba coś na co powinno się uważąć podczas budowy domu, prawda? Slyszaalem o tym już kiedyś, a że jestem na wstępnej fazie budowy domu to chyba warto się zainteresować tematem. Bardzo dziękuję z góry za każdą udzieloną odpowiedź. Pozdrawiam

    • Ineborg

      Uwaga cytuję z tego artykułu „mostki termiczne czyli miejsca w obudowie zewnętrznej budynku, w których za pomocą odpowiedniej aparatury można zaobserwować znaczny wzrost temperatury…”. Ja to rozumiem tak – z wnętrza obiektu przenika ciepło, tak robi się przy jakiś przerwach izolacji lub przy błędach w jej łączeniu. Całkowicie tego wyeliminować przy budowaniu się nie da, ale zawsze można ściany ocieplić wełną mineralną albo po prostu styropianem na przykład i to na pewno pomoże.

      • Andrzej

        Dzięki wielkie! A czy jak kupie na przykłd lepszy styropian w sensie z lepszym współczynnikiem lambda to da się tego uniknąć ??? w ogóle metoda naprzemienna żeby nie stykały się ze sobą zakończenia styropianu coś daje??? Jak z ociepleniem czyms innym? Jakos nie mogę się zdecydować…

        • Ineborg

          Oczywiście, że lepszej jakości, grubszy styropian pomoze. Lepsza jakość to lepsze ocieplenie. Oczywiście metoda naprzemienna jest niezbędnie konieczna, bo jeśli jej nie będzie to ciepło będzie tez uciekać przez sciany i wytworzą się mostki termiczne na stykach. Tylko nie zawsze trzeba od razu dodawać najgrubszy styropian, nie zawsze jest to koniecnzy wydatek bo wtedy koszty się podwajają nawet…

          • Andrzej

            Fakt, dzięki wielkie, to w sumie logiczne ;-) przez mostki termiczne wyrzciłbym pieniądze w bloto, bo ocieplenie i tak nic by nie dało, jeśli nie ociepliłbym tego poprawnie. Licze na to, ze teraz będę lepiej pilnował ekipy remontowej i nie dopuszczę do żadnych tego typu fuszerek. Pozdrawiam i dzięki za konwersacje jeszcze raz !

          • Marek

            A ja nawet nie wiedziałem, że coś takiego jak mostki termiczne w ogóle istnieje. Przeglądałem na Archido artykuły, bo szukałem czegoś dotyczącego ociepleń i trafiły mi się właśnie mostki termiczne. Nie wiedziałem, że to az tak kluczowe zagadnienie dla sprawy. Można naprawdę pzegapić coś takiego ważnego. Moi budowlańcy mi nawet o tym nie powiedzieli

  2. Zosia

    Chcielismy ocieplić dom od wewnatrz, bo nie chcemy zniszczyć dość starannie zrobionej elewacji, tylko słsyzelismy, zęprzy tym rodzaju ocieplenia łatweij o mostki termiczne. Czy da się to jakos wyeliminować, bo takie mostki termczne bardzo zwiększają koszty ogrzewania, bo dużo ciepła przez nie ucieka…

    • Gość

      Jeśli nie macie takiego przymusu żeby ocieplić dom od wewnątrz to poelcam jednak zrobić to od zewnątrz. Ocieplanie od wewnątrz polca się jak jest jakaś zabytkowa albo problematyczna fasada i nie ma co z tym zrobić. Przy takim rodzaju ocieplenia trzeba bardzo uwazac na matwriały i ich jakość bo łatwo tu o wilgoć (powietrze jakby stało w miejscu i nie wentylowalao się z tym z zewnątrz) wtedy od razu materialy niszczeją i nic nie dają. A latwo wtedy o mostki termiczne.

      • Zosia

        Ok, bardzo dobrze że mówisz, wielkie dzięki za informacje, nie wiedziałabym takich rzeczy i myślałam ze wewnątrz i zewnątrz ocieplenie naprawdę nie ma różnicy. Tylko, że trzeba uważać na mostki termiczne. Na archido znajdę jakies artykuły na ten temat, w sensie na temat ocieplania domu od wewnątrz i od zewnątrz?

        • Marzena

          jest na bank cos nawet mi się trafił jeden konkretny chyba gdzie było porównanie tychdwóch rodzajów ocieplania –ocieplenie zewnętrze i wewnętrze, ale wewnętrze chyba tylkow konkretnych przypadkach się stosuje, jak masz np. fasadę która ciężko ocieplić ze względu na kształt, albo która jest chroniona i nie wolno nic z nią robić, polecane jest raczej w większości przypadków, tak jak na przykład zwykłe domy to raczej ocieplenie zewnętrzne. Musisz sprawdzić ten artykuł, był gdzieś chyba w poradach budowlanych w sekcj poradniki na Archido.

  3. Gość

    Te mostki termiczne to straszna zaraza, ciężko tego uniknąć przy ocieplaniu, a jak już się chce energoosozcędny dom to trzeba to zdecydowanie wyeliminować, chociaż trudno. Zwłaszcza chyba boleśnie odczuwa ise to w przypadku niedoszczelnionych okien – co z tym ciepłym montażem? Ostatnio wpadło mi gdzies to w oczy, czy to dużo daje? Warto się tym zainteresować i da się oszczędzić dzięki takiemu rozwiązaniu?

    • Marcelina

      Wydaje mi się, ze raczej ciepły montaż okien daje sporo, zwlaszca że ludzie głównie decydują się coś takiego w przypadku budowania domów energooszczędnych albo pasywnych, a tam standardy naprawdę wysokie musza być zachowane, bo wtedy po co sytemy wywiewno-nawiewne i drogie pomy ciepła skoro i tak okna będą nieszczelne i nic te drogie instalacje nie dadza…

  4. Majk

    Czy jak ząłożę sobie takie zewnętrzne rolety – jedne z tych trwalsztch, odpornych na pogode – to czy jest to też jakieś zabezpieczenie przed mostkami temocznymi właśnie i przed utrata ciepła? Nie wiem czy jest sens inwestować w takeirolety, a na cłąy dom to nie będzie mała inwestycja…

    • Kamil

      Raczej, ze to pomaga w oszczędzaniu chyba nawet o około 25% chroni prze utratą ciepła. Przecież taka roleta osłana obrze okno. Zimą nie ucieka ciepło, a latem nie masz nagrzane w mieszkaniu jak w piekarniu. A inwestować w caly dom nie musisz od razu. Przecież możesz zakładać te rolety stopnionow, np. raz nastronę północną a raz na południowa itp. koszt to zależy od rodzaju rolety, ale tak od 130 do 200 zlotych plus akcesoria do montażu.

      • Majk

        Wielkie dzięki, już sprawdzałem co i jak. Może ceny rolet małe nie są, ale jak pokazali mi wyliczenia ile mniej ucieka ciepła przez okna (bo okno to jednak newralgiczny punkt, gdzie trudno jest się pozbyć mostków cieplnych) to czuję się przekonany. W dodatku takie rolety mogą być tez antywłamaniowe więc już kolejny plus. Dzięki archido.pl za artykuły na ten temat. dużo można doczytać

      • Gosia

        Potwierdzam, u nas tez rolety zewnętrzne zdziałały cuda!!! Naprawdę duże oszczednosci bo ciepło nie umyka otworam okiennymi, a to bardzo newralgiczne miejsca, a w dodatku jakos czujemy się bezpiecznie, bo to dodatkowa ochrona antywłamaniowa, zwłaszcza ze mieszkay w bloku i często wyjezdzamy. pozdrawiam

        • Kaliber

          Ale jak sa nieszczelne okna to same rolety nic nie dadza, trzeba ocieplić! Mostki termiczne to ryzyko wyższych rachunków, a rolety kiedyś trzeba podnieść, nie siedzi się cały czas w mroku, co najwyżej opuszcza się je na noc albo na przykład jak robi się domowy seans filmowy. Zima żeby wpadąło słońce rolety sa podniesione, wiec tak czy tak, żeby wyeliminować mostki termiczne trzeba ocieplić najpierw otwory okienne.

    • Taylot

      Słuchaj, oczywiście, ze to zabepiecznei, ale jednak nie zastapi to porządnego odcieplenia, żeby uniknąć mostków termicznych zwłaszcza tam gdzie się najczęściej pojawiają czyli okna to trzeba zrobić na przykład ciepły ontać albo zwykłe ociepkenie i wtedy masz pewność, ze dom ejst dobrze przygotowany do zimy. pozdrawiam

  5. gość

    Teraz akurat przed zimą temat ociepleń jest bardzo aktualny, a jak pojawiają się też ocieplenia to musza być i mostki termiczne. Niestety nieodłączny element. Trzeba uważac, ale jak się zatrudni dobrych fachowcó i zakupi dobrej jakości materiały to mostki termiczne mogą zostać pominięte.

    • ann

      Włąsnie tez teraz walczymy z mostkami termicznymi. Kolega ma taką specjalną kamerę termowizyjna, weic to dokładnie mzna sprawdzić, gdzie ciepło ucieka z mieszkania najbardziej. Oczywiście standardowo najgorsze sa okna i drzwi bo tam powstaja właśnie te słynne mostki termiczne i od razu nawet ocieplenie nie ma sensu…

      • Kuba78

        Niestety nie mam dostępu do takiego sprzętu, ale itak uszczęlnie okna i ocieplę ściany na wiosnę, bo mam wrazenie, ze jednak trochę tego ciepła ucieka, nie wiem czy to przez mostki termiczne czy po prostu w czasie zimy tak jest, ze można nagrzewać centralnym, a i tak jest trochę zimno.

        • Kamil

          Taki sprzet wydaje mi się można spokojnie gdzieś wypożyczyć, to bardzo pomogłoby Ci okresc, gdzie sa mostki termiczne i z czym laczyć i czy może masz na przykąłd niezbyt szczelne sciany i gdzie wieje. Jest też fajny artykuł na archido na temat ocieplenia z zewnątrz i od wewnątrz. Tam może znajdziesz sobie jakies wskazówki za co się zabrać i od czego zacac tak generalnie. Pozdrawiam serdecznie. Kamil

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *