Masz pytania? Chciałbyś negocjować cenę

Zadzwoń! 517 970 199

Strona główna / Poradniki / Inwestycja w inteligentne mieszkania – wszystkie za i przeciw

Inwestycja w inteligentne mieszkania – wszystkie za i przeciw

Artykuł partnera

Inteligentne mieszkania to takie, które współpracują z mieszkańcami, pozwalają zmniejszyć wysokość rachunków i poprawiają komfort życia domowników. Jednak czy mają one same zalety? Jeśli planujesz renowację lub kupno mieszkania, sprawdź, czym charakteryzują się systemy smart home i czy warto w nie inwestować.

Inteligentne mieszkania – czyli jakie?

Inteligentne mieszkania zostały wyposażone w tak zwane systemy smart home (czyli inteligentny dom). Dzięki nim możesz kontrolować swoje lokum i sterować różnymi funkcjami przy pomocy smartfonu, tabletu czy komputera.

Istot działania inteligentnych mieszkań polega na wykorzystaniu centralnego systemu zarządzania oraz połączonych z nim skomplikowanych modułów czy prostych aplikacji. Dzięki takim rozwiązaniom możesz na przykład sterować urządzeniami elektrycznymi w mieszkaniu – zarówno wtedy, gdy jesteś w domu, jak i podczas Twojej nieobecności. Programowanie centrali sterującej powoduje, że określone funkcje włączają się lub wyłączają w wyznaczonych godzinach.

Oto przykłady możliwości systemów smart home:

  • kontrola alarmów domowych,
  • sterowanie ogrzewaniem – możesz ustawić optymalną temperaturę w mieszkaniu lub automatyczne włączenie się ogrzewania przed Twoim powrotem z pracy,
  • sterowanie oświetleniem,
  • sterowanie roletami,
  • kontrola instalacji elektrycznej – możesz np. zdalnie wyłączać urządzenia podłączone do prądu,
  • sterowanie klimatyzacją i systemem wentylacyjnym,
  • możliwość instalacji i zaprogramowania czujników dymu, ruchu, zalania czy otwierania drzwi i okien – chroni to Twoje mieszkanie zarówno przed złodziejami, jak i zdarzeniami losowymi, takimi jak pożar czy zalanie,
  • sterowanie sprzętem elektronicznym.

inwestycjawinteligentnemieszkania-wszystkiezaiprzeciw1

Inteligentne mieszkanie – wady

Do minusów inteligentnych mieszkań w dalszym ciągu należy cena systemów typu smart. Mimo iż są one już coraz bardziej dostępne, to nadal osoby szukające oszczędności prawdopodobnie zrezygnują właśnie z takich rozwiązań.

Poza tym to, co jest zaletą sztucznej inteligencji, bywa także wadą. Chodzi między innymi o połączenie z siecią, które z jednej strony pozwala na zdalną kontrolę mieszkania, z drugiej stwarza prawdopodobieństwo przeprowadzenia ataków hakerskich. W wyniku takich cyberataków niepowołane osoby mogą mieć dostęp do poufnych treści (haseł, loginów, konta w banku, dokumentów czy maili), nieuczciwi przedsiębiorcy poznają Twoje nawyki zakupowe, a złodzieje mogą przewidzieć, kiedy nikogo nie ma w domu.

dobreogloszenienasprzedazmieszkania_wskazowkidlakupujacego2

Inteligentne mieszkanie – zalety

Mimo iż inteligentne mieszkania nie są wolne od wad, to liczba zalet jest spora. Najważniejsze z nich to:

  • oszczędność pieniędzy i ekologia dzięki możliwości sterowania ogrzewaniem, oświetleniem czy elektroniką,
  • zdalny dostęp do centrali sterującej,
  • zabezpieczenie przed klęskami żywiołowymi,
  • zabezpieczenie przed włamaniem (pomijając zaawansowane cyberataki),
  • łatwa instalacja i konfiguracja oprogramowania,
  • wygoda,
  • możliwość podziału mieszkania na strefy – dzienną, nocną, gospodarczą,
  • możliwość dopasowania ustawień do własnych potrzeb i stylu życia.

System smart home możesz wykorzystać zarówno w mieszkaniu w starej kamienicy, w lofcie, jak i w nowoczesnym apartamentowcu. W związku z tym niezależnie od tego, czy masz już swoje lokum, czy dopiero planujesz zakup mieszkania, możesz zastanowić się nad wdrożeniem inteligentnego systemu zarządzania. A jeśli interesuje Cię kupno mieszkania z rynku pierwotnego i wiążesz swoją przyszłość z centralną Polską, zapoznaj się z artykułem Nowe inwestycje mieszkaniowe w Łodzi.

Chcesz bez ryzyka dobrze wybrać mieszkanie, zmieścić się w budżecie i mieć wszystko w jednym miejscu? Będziesz zaskoczony, jakie to proste! Skorzystaj z narzędzia NAVIDOM!

Zobacz też:

Projekty domów szkieletowych 

Projekty stajni

Projekty altan ogrodowych

Zobacz Również

Jak wybrać idealny dom dla siebie?

Budowa nowego domu to zawsze ogromne przedsięwzięcie dla jego przyszłych lokatorów. Wiąże się ona z wieloma etapami, do których trzeba się odpowiednio przygotować. Najważniejszym z nich jest wybór odpowiedniego projektu, który spełni nie tylko nasze wymagania, ale również będzie idealnie dopasowany do warunków naszej działki. Na co zwrócić uwagę przed rozpoczęciem prac budowlanych? Podpowiadamy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *