Masz pytania? Chciałbyś negocjować cenę

Zadzwoń! 517 970 199

Strona główna / Budowa domu / Jaki strop wybrać?
Gwarancja najniższej ceny pustaka ceramicznego
9-single-default

Jaki strop wybrać?

Precyzyjny projekt domu wymaga dużego poświecenia i ogromnej wiedzy. Planowanie wszystkich części od podstaw powinno być dobrze przemyślane i zorganizowane. Stropy są nieodłączną częścią w tym procesie. Warto się o nich dowiedzieć więcej. Jaki strop powinniśmy wybrać?

Korzystny wybór stropu w domu to kwestia, w której najlepiej zdać się na specjalistę. Tylko wiedza i doświadczenie pozwolą na precyzyjne oszacowanie potrzeb w kontekście możliwości budżetowych.

Wątpliwości przy wyborze idealnego stropu jest sporo. Każdy system różni się możliwościami technicznymi, kwestią montażu, a także kosztami. Jak wybrać strop optymalnie do swoich potrzeb?

W domach jednorodzinnych najczęściej stosuje się cztery rodzaje stropów:

  • Strop gęsto żebrowy. Najchętniej stosowane rozwiązanie w Polsce – m.in. z powodu dostępności tej technologii. Przykładem jest np. strop Teriva, który umożliwia modyfikację i dostosowanie go do rozmiarów budynku oraz przewidywanej nośności. Strop gęsto żebrowy tworzy się z belek oraz pustaków. Zaletą jest możliwość wykonywania go ręcznie – bez użycia np. dźwigu. Wymaga jednak stworzenia systemów podparć na czas tworzenia.

  • Strop żelbetowy. Po przygotowaniu podpór montażowych oraz szalunku dochodzi do jego uzbrojenia dzięki prętom oraz siatkom zbrojeniowym. Taką konstrukcja zalewana jest betonem.

  • Strop półprefabrykowany. To elementy, które są już gotowe do ułożenia po wykonaniu w specjalizującym się w tym zakładzie. Wytwarzane są na wymiar podany przez inwestora. Chętnie stosowanym rozwiązaniem w tej technologii jest strop filigran. Istotna jest w tym kontekście logistyka. Ciężar wykonanych już stropów powoduje, że do ich transportu oraz montażu niezbędny jest dźwig.

  • Strop prefabrykowany. To gotowe elementy zazwyczaj w postaci płyt kanałowych. Zaleta to łatwość i szybkość montażu.

Jaki strop wybrać do domu jednorodzinnego?

System stropowy oddziela w budynku kondygnacje o przeróżnym przeznaczeniu, a więc ma ogromne znaczenie dla użytkowników. Jest bowiem jednocześnie podłożem, sufitem jak i formą izolacji – cieplnej oraz dźwiękowej. Musi również zapewniać wysokie parametry wytrzymałościowe.

Pod względem kosztów zakupu najtańsze są stropy TERIVA i filigran – system SMART lub np. płyty SPK mogą być o kilkadziesiąt do nawet stu procent droższe. Istotne są jednak inne czynniki: koszty zakupionej stali (SMART oraz płyty SPK jej nie wymagają), ilość używanego betonu (najwięcej potrzeba go w systemie filigran) czy też szalunków – zbędnych w przypadku płyt. TERIVA oraz filigran uchodzą za najdroższe stropy w kontekście robocizny.

Przy wyborze rodzaju stropu należy brać pod uwagę możliwość dostosowania jego kształtu do budynku. Wystarczy bowiem, by projekt przewidywał zaokrąglenia ścian lub wykusze, a wpływa to na kwestię montażowe – znacznie ograniczone np. w przypadku stropów prefabrykowanych.

Błędem jest postrzeganie tej inwestycji jedynie przez pryzmat sufitu lub podłogi. Strop ma kluczowe znaczenie dla akustyki – powinien zapewnić skuteczne wytłumienie nie tylko odgłosu kroków, ale i muzyki czy uderzeń o podłogę. Decydująca jest tu tzw. Masa powierzchniowa. Im strop cięższy, tym lepiej tłumi dźwięki. Przyjmuje się, iż odpowiednie zabezpieczenie akustyczne zapewnia strop, którego o masa przekracza 350 kg/ m kwadratowy. Taką wartość umożliwiają jedynie grubsze stropy gęsto żebrowe oraz kanałowe.

O autorze

Logo Autora

Archido.pl

Łask ul. Żeromskiego 22
telefon: (43) 43 675 67 67
e-mail: kontakt@archido.pl

www.archido.pl

Zobacz Również

nierdzewnybalkon.pl-1

Wypełnienia balustrad poziome i ze szkła – porównujemy

Balustrady to element wyposażenia technicznego balkonów, tarasów czy klatek schodowych. Pojawiają się także we wnętrzach ...

Jeden komentarz

  1. Gość

    Przed wyborem stropu wertowaliśmy różne rózniste artykuły z Archido, bo tutj o stropach akurat jest ich całkiem sporo. Polecam poczytać sobie ten o stropach gęstożebrowych https://www.archido.pl/porady/strop-gestozebrowy/. My jednak poslzismy w strop ackermana, bo jednak od tylu lat jest popularny, ze zaufaliśmy i uwierzyliśmy w jego jakość. Pozdrowienia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Projekt domu za darmo