Masz pytania? Chciałbyś negocjować cenę

Zadzwoń! 517 970 199

Strona główna / Budowa domu / Jaki strop wybrać?

Jaki strop wybrać?

Precyzyjny projekt domu wymaga dużego poświecenia i ogromnej wiedzy. Planowanie wszystkich części od podstaw powinno być dobrze przemyślane i zorganizowane. Stropy są nieodłączną częścią w tym procesie. Warto się o nich dowiedzieć więcej. Jaki strop powinniśmy wybrać?

Korzystny wybór stropu w domu to kwestia, w której najlepiej zdać się na specjalistę. Tylko wiedza i doświadczenie pozwolą na precyzyjne oszacowanie potrzeb w kontekście możliwości budżetowych.

Wątpliwości przy wyborze idealnego stropu jest sporo. Każdy system różni się możliwościami technicznymi, kwestią montażu, a także kosztami. Jak wybrać strop optymalnie do swoich potrzeb?

W domach jednorodzinnych najczęściej stosuje się cztery rodzaje stropów:

  • Strop gęsto żebrowy. Najchętniej stosowane rozwiązanie w Polsce – m.in. z powodu dostępności tej technologii. Przykładem jest np. strop Teriva, który umożliwia modyfikację i dostosowanie go do rozmiarów budynku oraz przewidywanej nośności. Strop gęsto żebrowy tworzy się z belek oraz pustaków. Zaletą jest możliwość wykonywania go ręcznie – bez użycia np. dźwigu. Wymaga jednak stworzenia systemów podparć na czas tworzenia.

  • Strop żelbetowy. Po przygotowaniu podpór montażowych oraz szalunku dochodzi do jego uzbrojenia dzięki prętom oraz siatkom zbrojeniowym. Taką konstrukcja zalewana jest betonem.

  • Strop półprefabrykowany. To elementy, które są już gotowe do ułożenia po wykonaniu w specjalizującym się w tym zakładzie. Wytwarzane są na wymiar podany przez inwestora. Chętnie stosowanym rozwiązaniem w tej technologii jest strop filigran. Istotna jest w tym kontekście logistyka. Ciężar wykonanych już stropów powoduje, że do ich transportu oraz montażu niezbędny jest dźwig.

  • Strop prefabrykowany. To gotowe elementy zazwyczaj w postaci płyt kanałowych. Zaleta to łatwość i szybkość montażu.

Jaki strop wybrać do domu jednorodzinnego?

System stropowy oddziela w budynku kondygnacje o przeróżnym przeznaczeniu, a więc ma ogromne znaczenie dla użytkowników. Jest bowiem jednocześnie podłożem, sufitem jak i formą izolacji – cieplnej oraz dźwiękowej. Musi również zapewniać wysokie parametry wytrzymałościowe.

Pod względem kosztów zakupu najtańsze są stropy TERIVA i filigran – system SMART lub np. płyty SPK mogą być o kilkadziesiąt do nawet stu procent droższe. Istotne są jednak inne czynniki: koszty zakupionej stali (SMART oraz płyty SPK jej nie wymagają), ilość używanego betonu (najwięcej potrzeba go w systemie filigran) czy też szalunków – zbędnych w przypadku płyt. TERIVA oraz filigran uchodzą za najdroższe stropy w kontekście robocizny.

Przy wyborze rodzaju stropu należy brać pod uwagę możliwość dostosowania jego kształtu do budynku. Wystarczy bowiem, by projekt przewidywał zaokrąglenia ścian lub wykusze, a wpływa to na kwestię montażowe – znacznie ograniczone np. w przypadku stropów prefabrykowanych.

Błędem jest postrzeganie tej inwestycji jedynie przez pryzmat sufitu lub podłogi. Strop ma kluczowe znaczenie dla akustyki – powinien zapewnić skuteczne wytłumienie nie tylko odgłosu kroków, ale i muzyki czy uderzeń o podłogę. Decydująca jest tu tzw. Masa powierzchniowa. Im strop cięższy, tym lepiej tłumi dźwięki. Przyjmuje się, iż odpowiednie zabezpieczenie akustyczne zapewnia strop, którego o masa przekracza 350 kg/ m kwadratowy. Taką wartość umożliwiają jedynie grubsze stropy gęsto żebrowe oraz kanałowe.

Zobacz Również

nowoczesna podsiadlosc

Dom jak ze snu – Zobacz najlepsze projekty okazałych rezydencji!

Reprezentacyjny wygląd, okazałe wnętrze i maksimum możliwości – w tym przypadku może chodzić tylko o jedną kategorię projektów a są nią oczywiście rezydencje. Ten rodzaj budynków spełni oczekiwania nawet najbardziej wymagających inwestorów, którzy chcą na co dzień otaczać się luksusem. Jakie propozycje domów powyżej 200 m2 oferują nam obecnie projektanci?

Jeden komentarz

  1. Gość

    Przed wyborem stropu wertowaliśmy różne rózniste artykuły z Archido, bo tutj o stropach akurat jest ich całkiem sporo. Polecam poczytać sobie ten o stropach gęstożebrowych https://www.archido.pl/porady/strop-gestozebrowy/. My jednak poslzismy w strop ackermana, bo jednak od tylu lat jest popularny, ze zaufaliśmy i uwierzyliśmy w jego jakość. Pozdrowienia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *