Masz pytania? Chciałbyś negocjować cenę

Zadzwoń! 517 970 199

Strona główna / Wnętrza / Kominki / Kominek powietrzny – jak to działa?
66_nadia_13

Kominek powietrzny – jak to działa?

Artykuł partnera

Kominek może służyć nie tylko ogrzewaniu jednego pomieszczenia. Istnieją rozwiązania pozwalające w ten sposób zapewnić ciepło w całym domu. Najpopularniejsze są obecnie kominki powietrzne, czyli konwekcyjne. Szybko nagrzewają one pomieszczenia i nie wymagają dużych inwestycji.

Podgrzewacze powietrza

Kominek powietrzny przekazuje energię cieplną wytworzoną podczas spalania drewna do powietrza, znajdującego się w zabudowie. Zasila ono cały system DGP (dystrybucji gorącego powietrza), który jest siecią kanałów zainstalowanych w ogrzewanym domu. Ponadto wkład kominkowy emituje ciepło do pomieszczenia, gdzie się znajduje. W taki sposób możemy ogrzać cały dom lub wspomóc jego ogrzewanie.

Sieć kanałów rozpoczyna się od półki dekompresyjnej ponad kominkiem umieszczonej w zabudowie. Same kanały muszą być należycie zaizolowane i doprowadzone do wszystkich pomieszczeń, które chcemy ogrzać. Ich długość zależna jest od systemu odpowiedzialnego za transport gorącego powietrza.

Dobrze zamontowany kominek

Instalując kominek powietrzny, powinniśmy przede wszystkim zadbać o doprowadzenie odpowiedniej ilości powietrza, aby proces spalania był optymalny. Najlepiej, aby montaż kominka był wykonany przez wykfalifikowanego instalatora. Kominek musi być ponadto podłączony do komina o wysokości minimum 4,5 metra, licząc od wkładu.

Grawitacja lub turbina

Dystrybucja powietrza w systemie DGP może działać na dwa sposoby: grawitacyjny i wymuszony. Ten pierwszy ma znacznie mniejszy zasięg, przekazując ciepło do pomieszczeń znajdujących się w bezpośrednim sąsiedztwie pokoju, w którym mieści się kominek powietrzny. System grawitacyjny pozbawiony jest urządzeń elektrycznych, wobec czego jest niezawodny i tani w budowie.

Do ogrzania bardziej oddalonych od kominka pomieszczeń, a w praktyce całego domu, niezbędne jest już zastosowanie systemu wymuszonego. W nim za transport gorącego powietrza odpowiada turbina. System ten jest droższy od grawitacyjnego m.in. ze względu na konieczność instalacji aparatu nawiewnego, który odpowiada za ruch powietrza w kanałach.

Kominek powietrzny nie może być, zgodnie z obowiązującymi przepisami, jedynym źródłem ciepła w domu. Jedną z możliwości jest dołączenie ogrzewania gazowego. Mimo to zaoszczędzimy, ponieważ system DGP przy należytej instalacji potrafi być bardzo efektywny, a drewno jest wciąż najtańszym z paliw.

Dowiedz się więcej na stronie: https://kratki.com/pl/oferta/wklady-powietrzne/

Zobacz też:

Projekty domów szkieletowych 

Projekty stajni

Projekty altan ogrodowych

Zobacz Również

feet-839001_1280

Najczęstszy dylemat przy wyborze podłogi – parkiet czy panele?

Podłoga w pomieszczeniach traktowana jest zwykle jako tło dla innych, bardziej wyrazistych elementów aranżacji. Często ...

Jeden komentarz

  1. Jabba

    wykfalifikowanego – poprawcie :)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *