Masz pytania? Chciałbyś negocjować cenę

Zadzwoń! 517 970 199

Strona główna / Wnętrza / Podłogi / Najczęstszy dylemat przy wyborze podłogi – parkiet czy panele?
Drewno na podłodze

Najczęstszy dylemat przy wyborze podłogi – parkiet czy panele?

Podłoga w pomieszczeniach traktowana jest zwykle jako tło dla innych, bardziej wyrazistych elementów aranżacji. Często nie zdajemy sobie sprawy, jak jej wygląd wpływa na klimat i charakter wnętrza. Tymczasem na etapie wykończenia wybór podłogi to jedna z ważniejszych decyzji, jakie musi podjąć właściciel domu lub mieszkania. Nie da się jej zmienić równie łatwo jak koloru ścian i zwykle pozostaje na długie lata, nawet gdy wymienimy inne elementy wystroju. Z tego powodu przy podejmowaniu decyzji należy wziąć pod uwagę nie tylko względy estetyczne, ale także praktyczne. Wybór najczęściej rozgrywa się między klasycznym parkietem a panelami. Każda z opcji ma swoje plusy i minusy, o których warto pamiętać.

Parkiet – wybór na lata

Wykorzystanie klepek z litego drewna i przyklejenie ich do podłoża to najprostszy sposób, by stworzyć na podłodze parkiet. Najczęściej używa się w tym celu drewna dębowego, bukowego lub jesionowego, ale jeśli oczekujemy bardziej oryginalnego efektu, możemy wykorzystać gatunki egzotyczne, jak merbau czy sapella. O wyglądzie podłogi zadecyduje jednak nie tylko wybrany materiał. Inwestorzy mogą znaleźć odpowiadający im rozmiar klepek oraz wzór, który będzie układany. Warto zainteresować się także klasą drewna, z którego zostanie wykonany parkiet. Co prawda nie będzie miała wpływu na właściwości podłoża i jego trwałość, ale drobne detale przesądzą o ostatecznym wyglądzie podłogi. Klasa I oznacza brak sęków, równomierne usłojenie i barwę, klasa II to możliwość pojawienia się niewielkich sęków, niewielka różnica w barwie poszczególnych klepek oraz lekko zakrzywione słoje. Więcej niedoskonałości, różnic w kolorze i usłojeniu pojawi się na drewnie klasy III i IV. Wbrew pozorom materiał wyższej klasy także ma swoich zwolenników, którym bardziej niż na klasycznej elegancji zależy na naturalnym efekcie pasującym do rustykalnych wnętrz.

Decydując się na parkiet, trzeba zdawać sobie sprawę z kosztów, jakie się z tym wiążą. Wysoka cena jego położenia i konserwacji to najczęściej wymieniana wada podłogi z drewna. Na pewno nie można szukać oszczędności w samodzielnym wykonaniu parkietu – w tym przypadku potrzebna będzie fachowa ekipa. Ręki profesjonalistów będzie wymagała także późniejsza renowacja – starcie starej powłoki lakieru i nałożenie nowej pozwoli odświeżyć jej wygląd, ale wiąże się z poważnym remontem. Raz na kilkanaście lat warto przeprowadzić taki zabieg, by usunąć rysy powstające na przykład przy przesuwaniu mebli lub niedające się zmyć zabrudzenia. Wybierając parkiet i chcąc ograniczyć koszty, można zdecydować się na gotowe deski niewymagające dodatkowej obróbki. Ich położenie staje się więc szybsze i tańsze. Decydując się na parkiet surowy, musimy wziąć pod uwagę konieczność jego wycyklinowania i polakierowania.

Łatwy montaż i różnorodność paneli

W każdym markecie z materiałami budowlanymi i wykończeniowymi znajduje się dział, w którym zgromadzono dziesiątki wzorów paneli podłogowych. Duży wybór idzie w parze z popularnością wśród kupujących – panele uważane są za stosunkowo tanie i dające duże możliwości dopasowania do wnętrza.

Pierwsza decyzja związana z wyborem paneli będzie dotyczyła ich rodzaju. Dostępne na rynku panele drewniane i laminowane różnią się między sobą materiałem wykorzystanym do produkcji. W pierwszym przypadku mamy do czynienia z warstwą wysokogatunkowego drewna znajdującego się na warstwie nośnej z płyty drewnopodobnej oraz sklejce drewnianej. Całość wykończona jest kilkoma warstwami lakieru. Panele drewniane mogą być odnawiane, nie można liczyć jednak na podobną trwałość jak w przypadku parkietu. W porównaniu z wersją laminowaną wyglądają naturalniej i będą pasować do wnętrz, w których pojawiają się inne elementy wykonane z naturalnego drewna.

Za wyborem paneli laminowanych z pewnością przemawia ich cena oraz łatwa dostępność wielu kolorów. W przeciwieństwie do wspomnianych już rodzajów podłóg nie da się ich odnowić. W przypadku uszkodzenia panelu lub widocznego wytarcia konieczna będzie wymiana elementu. Wierzchnia warstwa wykonana jest z laminatu lub odpowiednio wzmocnionego papieru dekoracyjnego – aby uzyskać większą trwałość można zdecydować się na laminat pokryty żywicą melaminową. Dokonując zakupu należy przede wszystkim zwrócić uwagę na oznaczenia: skala od AC1 do AC5 oznacza klasę ścieralności, im wyższa – tym większa trwałość. W pomieszczeniach mieszkalnych zwykle wykorzystuje się panele trzech pierwszych klas, dwie pozostałe dedykowane są miejscom publicznym. Za największą zaletę paneli uznaje się fakt, że zachowują kolor i przez lata nie zmienią swojego wyglądu. Naturalne drewno z czasem ciemnieje – w tym przypadku nie musimy obawiać się takiego efektu. Niska cena oraz łatwość i szybkość montażu to kolejne argumenty za wyborem paneli. Za wadę należy uznać małą odporność na wilgoć, co praktycznie dyskwalifikuje tradycyjne panele laminowane jako materiał do wykończenia podłogi w łazience. Odpowiada za to rdzeń wykonany z materiałów drewnopochodnych – płyt wiórowych lub HDF. Wyjątkiem są specjalne wodoodporne panele o hydrofobizowanych krawędziach.

Panele laminowane i drewniane są powszechnie znane i chętnie wybierane przez osoby budujące i remontujące swoje domy i mieszkania. Jednak to nie jedyna opcja dla tych, którzy szukają alternatywy dla parkietu. Należy wspomnieć także o panelach winylowych i korkowych – mniej popularnych, jednak mających swoje plusy. Korek nada podłodze bardzo charakterystyczny wygląd, ale jego największą zaletą są właściwości wyciszające. Panele winylowe to natomiast idealne rozwiązanie do kuchni czy łazienki, bo są odporne na wilgoć. Będą wymagały bardzo starannego przygotowania powierzchni, ale w zamian można wybierać spośród wielu wzorów imitujących nie tylko drewno, lecz również beton, marmur czy glazurę.

Koszt, właściwości tworzywa oraz końcowy efekt wizualny – to najważniejsze kryteria podczas wyboru materiałów wykończeniowych. W przypadku podłóg ilość dostępnych rozwiązań może zaskoczyć. O ile technika wykonania parkietów praktycznie się nie zmienia, to producenci paneli starają się stale uatrakcyjniać swoją ofertę z korzyścią dla klientów.

Zobacz też:

Projekty domów szkieletowych 

Projekty stajni

Projekty altan ogrodowych

Zobacz Również

Przegląd pralek ładowanych od góry: który model wybrać?

Kupujesz pralkę do niewielkiej łazienki? Przyjrzyj się modelom ładowanym od góry! Dla wielu osób będzie to optymalne rozwiązanie, które łączy funkcjonalność z przyjazną ceną. Dowiedz się, na jakie parametry zwracać uwagę i o czym pamiętać, decydując się na taki sprzęt!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *