Masz pytania? Chciałbyś negocjować cenę

Zadzwoń! 517 970 199

Strona główna / FAQ / Adaptacja projektu – kto może ją wykonać?

Adaptacja projektu – kto może ją wykonać?

Adaptacja projektu jest konieczna przed rozpoczęciem budowy. Gotowy projekt powinien zostać dostosowany do indywidualnych uwarunkowań terenowych wybranej działki oraz wymogów lokalnych władz administracyjnych i prawa budowlanego) przez architekta, geodetę czy też budowniczego, posiadającego odpowiednie uprawnienia projektowe wraz z aktualnym zaświadczeniem o przynależności do Izby Inżynierów Budownictwa lub Izby Architektów.

Najlepiej zgłosić się do miejscowego projektanta, ponieważ jest on dobrze zorientowany w lokalnych warunkach zagospodarowania terenu (geologicznych, klimatycznych, jak i również formalnych). Dodatkowo ma on doświadczenie na lokalnym rynku, a osobiste konsultacje w celu wprowadzenia stosownych zmian i dostosowania domu do potrzeb inwestora staną się zdecydowanie łatwiejsze. Dokonane przekształcenia muszą zostać naniesione na wszystkie cztery wymagane egzemplarze projektu w sposób trwały. Koszt oraz czas przeprowadzenia adaptacji projektu zależą zarówno od ilości oraz zakresu wprowadzanych zmian, jak i od przebiegu formalności. Cały proces trwa najczęściej nie krócej niż jeden miesiąc i wymaga następujących dokumentów:

  • projektu domu, który spełnia warunki zawarte w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego lub w warunkach zabudowy (należy również załączyć wypis z Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego, jeśli działka pod niego podlega lub warunków zabudowy z wizualizacjami, rzutami oraz wymiarami projektu domu, który zamierzamy nabyć)

  • akt notarialny działki

  • warunki podłączenia do sieci energetycznej, gazowej oraz wodociągowo-kanalizacyjnej

  • specjalną mapę do zakupienia u geodety do celów projektowych

  • dokumentację geologiczną terenu, jeśli zostało zlecone wcześniej jej sporządzenie

Zobacz Również

parter czy piętro

Parterowy czy piętrowy czyli dylematy inwestorów z przymrużeniem oka

Parterowy czy piętrowy? – oto jest pytanie. Po podjęciu decyzji o budowie domu przychodzi czas ...

Jeden komentarz

  1. Bob Budowniczy

    Ostatni punkt to dokumentacja geologiczna. Mam pytanie, czy istnieją jakieś ogólne badania gruntu, np. dla danej gminy, które potem można przekazać architektowi, który adaptuje projekt względem danej działki? Czy trzeba go wynająć i indywidualnie skorzystać z jego usług? Pytam bo zamierzam wybudować niedługo dom na wsi, a podłoże wydaje mi się trochę gliniaste. Z resztą nawet rodzice twierdzą, że by się nie nadawało do budowy, więc szukam ewentualnych możliwości bez wynajmowania osoby do wykonania właśnie badań gruntu. Byłbym wdzięczny za odpowiedź.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *