Masz pytania? Chciałbyś negocjować cenę

Zadzwoń! 517 970 199

Strona główna / FAQ / Adaptacja gotowego projektu domu. Dlaczego jest taka ważna?

Adaptacja gotowego projektu domu. Dlaczego jest taka ważna?

Budowa domu jest bez wątpienia wieloetapowym procesem. To zakup odpowiedniej działki, wybór projektu dostosowanego do potrzeb inwestora, odnalezienie ekipy budowlanej, która wykona wszystkie zlecone czynności.  Następnie przychodzi pora na zabranie się do pracy i tu niezbędna jest adaptacja gotowego projektu, czyli jego dostosowanie do warunków lokalnych terenu, na którym znajduje się dana działka.

W przypadku adaptacji gotowego projektu należy uwzględnić wiele aspektów wpływających potem na takie zagadnienia jak energooszczędne i wydaje ogrzewanie czy dobre nasłonecznienie wnętrza. Przy usytuowaniu budynku należy wziąć pod uwagę strefę wiatrową, śniegową, przemarzania czy umiejscowienie względem stron świata. Może to prowadzić do zmian w projekcie, bowiem adaptacja nie polega tylko na zadecydowaniu o położeniu budynku. Czasem proces wymaga zmiany w rozłożeniu okien, kąta nachylenia dachu czy  ulokowania garażu, tarasu lub balkonów. Gotowy projekt stworzony przez biuro może zostać zmodyfikowany. Niekiedy potrzebna jest do tego zgoda autora.

Na tym etapie projektant adaptujący wykonuje Plan Zagospodarowania Terenu. Wrysowując obrys budynku na mapę do celów projektowych, wykonuje zmiany w projekcie domu na jakie inwestor chciałby wprowadzić bądź wynikające z konieczności dopasowania budynku do warunków terenowych.

Adaptacja projektu to najważniejszy etap zmierzający do pozwolenia na budowę. Zaadaptowany projekt posiada przede wszystkim projekt zagospodarowania terenu, czyli mapę działki z zaznaczonym obrysem domu, przyłączami, instalacjami, małą architekturą, projektowaną zielenią.

Zobacz Również

parter czy piętro

Parterowy czy piętrowy czyli dylematy inwestorów z przymrużeniem oka

Parterowy czy piętrowy? – oto jest pytanie. Po podjęciu decyzji o budowie domu przychodzi czas ...

2 komentarze

  1. Bros

    Czy chodzi tutaj o usytuowanie domu? Zastanawiam się czy chodzi o ustawienie względem kierunków świata, zby odpowiednia ilość światła dochodziła do wyznaczonych pokojów? Bo wiadomo, ze dom musi być wymiarowo i prawnie dopasowany do wielkości działki bez tego nie ruszy. Ale nie wiem na czym bardziej polega jeszcze adaptacja. Czy przy zwykłym projekcie tez się to robi czy przy gotowym tylko i wyłącznie? Oczywiście bez tego nie dostane pozwolenia na rozpoczęcie budowy?

    • xyzxyz

      Nie no zwykły projekt jest już robiony pod wymiary Twojej działki więc nie ma co zmieniać. Ale każdy projekt musi być dostosowany do usytuowania działki i względem padania słońca. Kuchnie na przykład najlepiej jest umieścić w projekcie po stronie, do której dociera mniej światła. Jest to na tyle ciepłe pomieszczenie, ze u mieszczenie jej po stronie południowej sprawi, że przechowywana żywność będzie miała krótszy termin ważności. Podobnie jest z innymi dokumentami. Jeżeli projekt nie jest również dostosowany wymiarowo (np. kąt nachylenia dachu, wymiary, wyskość itp.) nie dostaniecie pozwolenia na budowę niestety :(

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *