Masz pytania? Chciałbyś negocjować cenę

Zadzwoń! 517 970 199

Strona główna / Poradniki / Warunki techniczne 2014

Warunki techniczne 2014

Z początkiem roku 2014, nastąpiła zmiana wprowadzająca nowe warunki techniczne, w procesie budowy domu. Ich głównym celem jest znacznie bardziej ekologiczne budownictwo oraz energooszczędność – zmniejszenie zużywanej energii. Nowe prawa będą obowiązywały do roku 2021, obejmując zmianę izolacji cieplnej znajdującej się w przegrodach zewnętrznych. Modyfikacji zostały poddane również wskaźniki odpowiadające zapotrzebowaniu na początkową energię danej konstrukcji.

144-single-default

Zmiany techniczne przyczynią się do zmniejszenia przenikalności nadmiernego ciepła. Ustalono nowe wartości energiczne w budowie domków jednorodzinnych, obejmujących wartości:

  • Od roku 2014 będzie obowiązywała wartość 120 kWh/m2
  • Kolejna zmiana nastąpi w roku 2017 i wyniesie 95 kWh/m2
  • Ostatnią wartością będzie 70 kWh/m2, w roku 2021

 

Wprowadzone zmiany niestety przyczynią się do wzrostu kosztów przeznaczonych na budowę danej konstrukcji. Jednak ma to także swoje plusy. Zastosowanie nowych technik, obniży nam koszty eksploatacyjne ogrzewania domu. Pieniądze się zwrócą a my będziemy dbać o środowisko naturalne. To wkład w ekologię, ale również ulga dla naszych portfeli w przyszłości.

 

Zmiany będą wprowadzane stopniowo. Modyfikacji zostaną poddane głównie ściany domów. Im grubsze elementy, tym lepsza izolacja cieplna. Zmiany będą wprowadzane systematycznie. Już od roku 2014 przewidywana grubość będzie miała wartość ok 2 centymetrów więcej niż, w przypadku tradycyjnej ściany stawianej w roku 2013. Następna zmiana przewidziana została na rok 2017, nakazując stosowanie ścian o 4 centymetry grubszych. Ostatnia korekta nastąpi w 2021 roku, udoskonalając ścianę o 5 centymetrów.

Nowe zmiany umożliwiają montowanie okien zarówno pionowych jak i połaciowych. Od roku 2014 współczynnik okien w pionie, musi wynosić do 1,3 W/m2K, natomiast połaci 1,5 W/m2K/.

 

Narzucone zmiany to doskonały krok, posiadający wiele zalet. Przyczyniając się do ochrony środowiska naturalnego jak i całej planety, wzmocnimy swoje zdrowie i zapewnimy sobie dłuższą żywotność (przynosi to obopólne korzyści). Zmniejszanie kosztów zużywanej energii w rocznym bilansie, pozwoli nam na duże oszczędności grzewcze, które będą od razu zauważalne. Nasz dom będzie nie tylko ekologiczny, ale także wysokowydajny.

Zobacz Również

Projekt domu jednorodzinnego

Jakie elementy powinien zawierać projekt domu jednorodzinnego?

Wybór odpowiedniego projektu domu jest jednym z podstawowych elementów aby pomyślnie zakończyć proces inwestycyjny związany z budową domu jednorodzinnego. Projekt powinien być przygotowany z zachowaniem wszystkich wymogów określonych przez prawo budowlane – ale co tak naprawdę powinien zawierać projekt domu?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *