Masz pytania? Chciałbyś negocjować cenę

Zadzwoń! 517 970 199

Strona główna / Prawo budowlane / Zwrot podatku VAT za materiały budowlane

Zwrot podatku VAT za materiały budowlane

Jak uzyskać zwrot podatku vat za materiały budowlane?

Budowa domu to poważna inwestycja, która niesie za sobą ogromne koszty. W przypadku budowy lub remontu budynków przez osoby fizyczne możliwy jest zwrot części podatku VAT za materiały budowlane.

Gra jest jak wiadomo warta świeczki, ale wiele osób nie do końca wie, jak ubiegać się o zwrot części wydatków. Wykaz materiałów podlegających zwrotom jest dostępny w obwieszczeniu Ministra Infrastruktury obowiązującym od dnia 1 stycznia 2011 r. W celu ubiegania się o zwrot należy złożyć wniosek, który wszczyna postępowanie w sprawie odzyskania części poniesionych kosztów. Na podstawie prawidłowo złożonego przez osobę fizyczną wniosku od odzyskanie VAT-u urząd skarbowy zwraca kwotę wskazaną we wniosku. Kwota zostaje zwrócona w terminie 4 miesięcy bez wydania decyzji. W przypadku niekompletnie lub błędnie złożonego wniosku urząd skarbowy określa kwotę, jaka zostanie zwrócona osobie fizycznej w terminie 25 dni od wydania decyzji. Decyzję odnośnie przyznania kwoty zwrotu wydać musi w czasie 4 miesięcy od terminu złożenia wniosku przez osobę fizyczną.

Zwrot podatku vat za materiały budowlane – przepisy

Sprawy zwrotu podatku VAT osobom fizycznym regulowane są ustawą z dnia 29 sierpnia 2005 r. Jednak nie wszystkie wydatki podlegają tej ustawie, gdyż część z nich regulują odpowiednie przepisy ustawy, czyli tak zwana Ordynacja podatkowa. Dotyczy ona decyzji, które wymagają dłuższego terminu czynności sprawdzających przez urząd skarbowy i polega na złożeniu przez naczelnika zażalenia na podstawie art. 274b Ordynacji podatkowej. Kwota zwrotu podatku VAT jest możliwa do odbioru, jeżeli osoba fizyczna nie miała zaległości podatkowych. Odbiór kwoty jest możliwy w kasie urzędu skarbowego, za pośrednictwem poczty lub na konto bankowe. Dobrą informacją jest fakt, że kwota otrzymana z racji zwrotu jest wolna od podatku dochodowego na mocy art. 21 ust 1 pkt 123 ustawy o podatku dochodowym dla osób fizycznych z dnia 26 lipca 1991 r. Wykazywanie tej kwoty w zeznaniu rocznym nie jest konieczne. W przypadku zwłoki w wypłacie kwoty w terminie, należna suma podlega opodatkowaniu.

Zobacz też:

Projekty domów szkieletowych

Projekty domów nowoczesnych

Projekty domów drewnianych

Zobacz Również

Budowa domu

Samowola budowlana – jakie są jej konsekwencje?

Samowola budowlana to jeden z tych terminów w prawodawstwie dotyczącym budownictwa, który ma bardzo szeroki ...

Jeden komentarz

  1. Berta

    Czy to jest nadal aktualne z tym zwrotem czy już niekoniecznie? Bo artykuł jest z 2005 roku a orawo pewnie zdazyło zmienić się z tysiąc razy, ostatnio też się chyba cos w prawie budowlanym zmieniało, z rok temu albo dwa i nie wiem czy mogę się starac o ten zwrot, albo chociaż częściowy zwrot kosztów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *