Masz pytania? Chciałbyś negocjować cenę

Zadzwoń! 517 970 199

Strona główna / Poradniki / Dom, który myśli za Ciebie – czy taki istnieje?

Dom, który myśli za Ciebie – czy taki istnieje?

Artykuł sponsorowany

Oczywiście nie dosłownie! Tylko człowiek ma zdolność abstrakcyjnego myślenia, a dużo czasu poświęca w tym myśleniu kwestiom swego miejsca zamieszkania. Ogrzewanie, energia elektryczna, bezpieczeństwo… Dziś już nie trzeba się głowić, bo niektóre domy, wyposażone w odpowiednie systemy zdalnie sterowanych urządzeń, zadbają o te sprawy same. Dzięki takim ludziom jak poznański przedsiębiorca i właściciel firmy Fibar Group Maciej Fiedler spełni marzenia o budynku, który zadba sam o siebie, jest w zasięgu ręki i nawet nie wymaga monstrualnych kosztów. Czym tak naprawdę jest inteligentny dom?

O co dba Twój inteligentny dom?

Maciej Fiedler zawsze chciał ułatwić sobie i innym ludziom życie. Kiedy, jako młody człowiek, szukał w Polsce idealnych i niezbyt kosztownych rozwiązań inteligentnego sterowania budynkiem, stwierdził, że na tym polu jest wiele do zrobienia. Postawił na  wysoko wykwalifikowanych i zaangażowanych inżynierów i wraz z zespołem szukał najbardziej optymalnego rozwiązania. Dzięki jego staraniom jest obecna na rynku firma Fibar Group, która zadba o wygodę Twojego zamieszkania. Dostępne w ofercie sensory, aktory, wyzwalacze i centrale pomogą sterować wyposażeniem Twojego domu i uczynią go bezpiecznym.

Fibaro – dlaczego dom myśli?

Nie jest to typowo ludzkie myślenie, raczej zaprojektowanie takiego systemu urządzeń, które sterowane są zdalne (często za pomocą smartfona) będzie “pamiętało” o zgaszeniu lub zapaleniu światła, włączeniu pralki, zwiększeniu temperatury czy uruchomieniu alarmu w przypadku niebezpieczeństwa. Dom, który “myśli” otworzy Ci bramę do garażu, a nawet uchyli okno, gdy zmęczony po pracy wrócisz do domu. System niewielkich i estetycznie wbudowanych w wystrój domu urządzeń jest bezpieczny dla Twojego ukochanego czworonoga, a więc myśli i o nim. System Fibaro opiera się na sieci bezprzewodowej wykorzystującej solidne wsparcie techniczne Z-Wave – wykorzystane w systemie urządzenia są bezprzewodowe i mają dość duży zasięg działania. Na mózg naszego domu składają się:

czujniki, czyli  sensory, których zadaniem jest wychwytywanie sygnałów z otaczającego środowiska, rozpoznawanie i rejestrowanie. Występują w różnych odmianach (czujniki światła, ruchu i temperatury). Sensory potrafią uruchomić alarmy. Dzięki nim, możesz zapomnieć o włączaniu poszczególnych urządzeń w domu. W ofercie Fibaro są: czujniki ruchu światła i temperatury (np.. Motion Sensor), czujniki zalania, czujniki dymu (np. Smoke Sensor) czy chroniący przed niewidocznym zagrożeniem (np. CO2) CO Sensor.

Aktory, to urządzenia wykonawcze,  mogą sprawnie zarządzać poborem energii (np. Wall Plug),  temperaturą w domu (np. The Heat Controller), tak żeby była ona dostosowana do potrzeb i nie powodowała zbyt wysokich strat (np. gdy w domu nikogo nie ma). Inne typy  aktorów kontrolują działanie elementów typu rolety, bramy garażowe czy okna.

Funkcja wyzwalaczy sprowadza się np. do otwierania bram, uruchamiania urządzeń (np. spryskiwacze), rozbrajania alarmu. Dostępne w ofercie Fibaro wyzwalacze to KeyFob, The Button, Swippe.

Centrale (Home Center 2, Home Center  Lite) pozwalają zarówno na lokalne, jak i zdalne zarządzanie inteligentnym budynkiem za pomocą prostego interfejsu.

Wszystkie te urządzenia sprawiają, że zarządzanie i kontrola domu nie stanowią problemu dla właściciela, a bardzo ułatwiają mu życie i pozwalają oszczędzić czas, który rodzina mieszkająca w inteligentnym domu może spożytkować na wspólne  przyjemności.

Kto wymyślił myślące domy i kto je udoskonalił?

Inteligentny budynek, zwany też inteligentnym domem lub  systemem zarządzania budynkiem to nazwa  stosowana dla wysoko zaawansowanego techniczne budynku.  Inteligentny dom dysponuje określonym systemem urządzeń oraz strukturą zarządzania wszystkimi znajdującymi się w tym miejscu instalacjami.  Pomysł inteligentnego domu narodził się w Stanach Zjednoczonych w latach siedemdziesiątych, ale w Polsce długo pozostawał w sferze marzeń jako kosztowny luksus. Za sprawą Macieja Fiedlera dom, który myśli za człowieka jest w zasięgu każdego z nas.  Firma oferuje urządzenia i całe zestawy w stosunkowo korzystnych cenach, a kompatybilne produkty są niewielkie, działają cicho i sprawnie. Urządzenia są zazwyczaj wielofunkcyjne i proste w obsłudze. Każde urządzenie Fibaro można bez kłopotu kontrolować mobilnie – bez względu na rodzaj oprogramowania, którym się dysponuje. Podłącz do systemu współpracujące urządzenie i rozszerz jego możliwości. Steruj głosem urządzenia w Twoim myślącym domu!

Zobacz też:

Projekty domów szkieletowych 

Projekty domów z bali 

Projekty altan ogrodowych

Zobacz Również

Jak wybrać idealny dom dla siebie?

Budowa nowego domu to zawsze ogromne przedsięwzięcie dla jego przyszłych lokatorów. Wiąże się ona z wieloma etapami, do których trzeba się odpowiednio przygotować. Najważniejszym z nich jest wybór odpowiedniego projektu, który spełni nie tylko nasze wymagania, ale również będzie idealnie dopasowany do warunków naszej działki. Na co zwrócić uwagę przed rozpoczęciem prac budowlanych? Podpowiadamy!

10 komentarzy

  1. Marta

    taki dom, który myśli za mnie? Nie wiedziałam, ze coś takiego istnieje. Co prawda słyszałamo najezonych elektronika budynkach, nawet chyba na Archido był artykuł o ibelgentnych domach, które o ustalonej porze odskłaniają rolety i mają na przykład czujnik kontrolowania temperatury to jest fajna opcja, ale zastanawiam się jakto działa w praktyce czy to jest naprawdę takie sktuteczne? Ktoś z czytających Archido może ma właśnie taki dom albo rozważa budowę takiego z właśnie instalacjami opisanymi?

  2. Kalina

    dla mnie takie czujniki dymu i czujniki tlenku wegla sa bardzo dobrym pomysłem, teakie cos bardzo podnosi bezpieczeństwo w domu! Inteligentny dom z takim czunikiem to w sumie uzyskanie dobrego efekty nieiwlekim ksoztem. Śwetnie, pozdrawiam. Dobrze ze na archido udało mi się trafić na taki artykuł !!!

  3. Emilia

    takie systemysa naprawdę fajne, można na przykład ustawić, ze się odsłaniają i zasłaniają automatycznie o konkretnej godzinie rolety i dzięki teu wtedy na przykład w mieszknaiu się nenagrzewa bo w czasie największego słońca rolety same się opuszczają a wszytsko dzięki zaprogramowaniu odpowiedniemu i bez naszego udziału, sper sprawa, dzięki Archido za artykuł na ten tema, może rozwaze też tka opcję jak siekeidyś będę budowac!

    • dorota

      no właśnie kiedyś coż znajomi wspominali, ze właśnie taki dom z elektroniką sobie chcą zrobić, to jeszcze z 10 lat temu wydawało nierealne, wręcz, a teraz pewnie niedługo będzie to na porządku dziennym, właśnie trafia sięna ten temat na wiele artykułów, w tym na jakies na Archido i się okazuje, zę to wcale nie science fiction. Pozdrawiam serdecznie

  4. Lidka

    zarządzanie elektronika w domu, zgaszanie i zapalaniem światła, kontorlowaniem temperatury nawet na odległośc? Brzmi trochę kosmicznie, ale w sumie to chyba nawet fajna opcja zwłaszcza jak ktoś wyjezdza na przkład na dłużej i może kontrolować cały swój dom ze swojego smartfna, ustawiac wsztsko, sprawdzać co się dzieje, monitorować stan, ciekawe jaka jest tego cena, to są pewnie nowe technilogi, z tego co tu pisz ao tym na Archido wiec z czasme na pewno potanieją

    • alice

      na Archido kiedyś jeszcze rzucił mi się w oczy podobny artykuł na ten temat, właśnie otakim myślącym domu. Super sprawa, jak ktoś ma pieniądze, żeby więcej zainwetsowac, to myślę, ze taki dom jest dużo bezpieczniejszy, zwłaszcza jeśli ktoś wyjeżdza i może cąłkiem sporo sterowac go zdlnie tak jak topiszesz u siebie w komentarzu !

  5. Zuzia

    tak właśnie czytam sobie ten artykuł na Archido i się zastanawiam, ze w ogóle ktoś wpadł na taki innowacyjny pomysł! Szacunek naprawdę! To brzmi kosmicznie, takie rozwiązania, jeszcze pewnie z kilka lat temu nikt by o czymśtakim nie pomyślał, a tu proszę!

    • xxx

      no właśnie tez mi się wydaje to niemożliwe do zrobienia, takie technologie w domu, właśnie na Archido kiedyś wcześniej tez był podobny artykuł o czymś takim, w sensie domu sterowanym na piloty, pewnie za 20-30 lat wprzód tobędzie norma i większość nowych domów które poswtaja będą własnei takie!

      • Karina

        super sprawa! Znjaomi teraz sobie zamontowali takie grzejniki co można kontrolować temperaturę w różnych pokjach za pomocą telefonu! Teraz to jest takiś szał. Taka technologia jak tak poczytać. Czy ktoś z Archido wie czy takie technologie są w Polsce bardzo drogie????

  6. Irek

    ostatnio widziałem w intrenecie taki filmik o intelugenmtnym domu, ze przyjechal kurier i nikogo nie było w domu. Domofon był skomunikowany z elefonem, wiec od razu zroli wideokonferencję z kurierem, facet zdalnie otworzyl mu klape bagażnika samochodu, żeby kiurier móg dostarczyć paczki i podobno nawet tak się da teraz, wiec to o czym na Archido jest napsiane wcale nie jest ządną fikcją i jakimiś planami na daleka przyszłośc, bo to się dzieje teraz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *