Masz pytania? Chciałbyś negocjować cenę

Zadzwoń! 517 970 199

Strona główna / Poradniki / Mieszkanie od dewelopera jako inwestycja – czy to się opłaca?
mieszkanie-od-dewelopera

Mieszkanie od dewelopera jako inwestycja – czy to się opłaca?

Artykuł sponsorowany

Wynajmowanie mieszkania nierzadko jest bardziej opłacalne, niż korzystanie z bankowych lokat i kont oszczędnościowych. Comiesięczne przychody z tego tytułu stanowią istotny wkład w budżet gospodarstwa domowego, a ponadto – posiadanie własnego mieszkania wiele osób traktuje jako inwestycję i zabezpieczenie finansowe na przyszłość. Nic więc dziwnego, iż kupno mieszkań pod wynajem staje się coraz bardziej popularne. Czy kupno mieszkania od dewelopera w ramach inwestycji jest opłacalne? Odpowiedź na to pytanie brzmi: to zależy. Wynajem mieszkań może być bowiem bardzo dochodowym przedsięwzięciem, należy jednak podejść do niego z rozwagą, nie postępować pochopnie i pamiętać o kilku istotnych zasadach.

Mieszkanie od dewelopera a mieszkanie z rynku wtórnego

Mieszkania z rynku wtórnego często kuszą atrakcyjnymi cenami. Decydując się na zakup mieszkania pod wynajem należy jednak brać pod uwagę także wszystkie inne koszty, które musi ponieść właściciel w związku z wynajmem. Stare mieszkania nierzadko wymagają remontów i napraw – usterki mogą być na pierwszy rzut oka niewidoczne, mogą również pojawić się zupełnie znienacka. Mieszkanie starego typu nie zawsze łatwo jest dostosować do współczesnych standardów i potrzeb – mieszkanie kupione od dewelopera z całą pewnością będzie do nich przystosowane.

Ponadto – kupując od firm deweloperskich, często można zdecydować się na opcję kupna z całkowitym wykończeniem wnętrza. To doskonała opcja dla tych, którzy nie mają czasu ani ochoty samodzielnie zajmować się kupowaniem mebli i wymyślaniem ciekawych i praktycznych aranżacji wnętrz. Nowe mieszkania to często również nowe, położone w atrakcyjnej lokalizacji osiedla – to bardzo istotne, ponieważ lokalizacja nieruchomości bardzo zauważalnie wpływa na jej atrakcyjność dla potencjalnego najemcy. Przykładowo – w ofercie wrocławskiego dewelopera WPB sp. z o.o. znajdziemy inwestycje mieszkaniowe zlokalizowane w sąsiedztwie terenów zielonych, co jest jednym z kluczowych czynników przy wyborze mieszkania przez osoby zainteresowane aktywnym wypoczynkiem na powietrzu.

Wybór odpowiedniego mieszkania gwarancją sukcesu

Jak wspomniano już powyżej – odpowiednia lokalizacja mieszkania drastycznie wpływa na zainteresowanie potencjalnych najemców. To jednak nie jest jedyny istotny czynnik – liczy się również układ pomieszczeń, wielkość mieszkania, dostępne w nim meble i sprzęty… i wiele innych. Decydując się na zakup mieszkania pod wynajem, nie należy więc spieszyć się z kupnem – dochód, jaki zostanie uzyskany z wynajmu, w ogromnej mierze zależy od samego mieszkania.

Na co zwracają uwagę najemcy? Zazwyczaj duże znaczenie ma dla nich położenie mieszkania, jak również komunikacja w okolicy – wiele osób, które na co dzień poruszają się samochodem, nie interesuje się rozkładem jazdy komunikacji miejskiej. Przy wybieraniu mieszkania pod wynajem zdecydowanie należy zwrócić na to uwagę – wiele przystanków w okolicy i liczne linie autobusów i tramwajów to duży atut mieszkania. Wielu wynajmujących to studenci – mieszkanie położone w pobliżu uczelni, w dużym mieście studenckim, powinno cieszyć się więc sporym zainteresowaniem.

Stan mieszkania – to oczywiste, że najemca będzie poszukiwał mieszkania w jak najlepszym stanie. Każdy ma inny gust odnośnie wyposażenia wnętrz, jednak dla wszystkich ważna jest praktyczność, warto więc postawić na proste, ale funkcjonalne meble i brak zbędnych ozdób i detali. Dobry stan mieszkania to również działające bez zarzutu instalacje sanitarne, szczelna kabina prysznicowa i niesprawiające problemów w zimie ogrzewanie.

Określenie odpowiedniej wysokości czynszu jest bardzo ważne Najemcy poszukują zawsze jak najbardziej korzystnych ofert cenowych, z kolei wynajmujący chcą jak najwięcej zarobić na swojej inwestycji. Kluczem do sukcesu jest znalezienie złotego środka – czynsz powinien pokrywać wszelkie opłaty związane z mieszkaniem, a także pozwalać wynajmującemu na zarabianie na wynajmie. Ustalając wysokość czynszu, należy dokładnie przeliczyć wszystkie koszty – czynsz, media, ogrzewanie, dodatkowe opłaty. W swoich obliczeniach należy uwzględnić takie koszty, jak ubezpieczenie nieruchomości oraz remonty, których mieszkanie co jakiś czas będzie z pewnością wymagało, czasami będzie również konieczne kupno nowego urządzenia (pralki, lodówki lub zmywarki). Staranne wyliczenie kosztów i zysków pozwoli na uniknięcie sytuacji, w której przychody z wynajmu nie będą pokrywały bieżących wydatków, a sama inwestycja stanie się zupełnie nierentowna.

Ile można zarobić?

Według wielu wyliczeń, przychody z wynajmu mieszkania pozwalają zarobić mniej więcej 4-5% wartości inwestycji w ciągu roku. Niekiedy kwota ta może być wyższa – takie inwestycje to te szczególnie trafione. Nie wolno jednak zapomnieć o tym, że nawet niżej oprocentowane lokaty bankowe gwarantują pewność zarobku, natomiast kupno mieszkania pod wynajem zapewni zyski wtedy, gdy odpowiednio podejdziemy do całego przedsięwzięcia. To zdecydowanie nie jest łatwa inwestycja, decydując się na nią należy uwzględnić bardzo wiele czynników i rozważnie podejść do zakupu i wynajmu. Jeśli jednak najemca zadba o wybranie dobrze nadającego się pod wynajem mieszkania, zatroszczy się o dobór lokatorów i racjonalnie przeliczy koszty, może liczyć na stałe zyski i zabezpieczenie finansowe. O rentowności wynajmu z pewnością świadczy stale rosnące zainteresowanie tą formą inwestowania.

Zobacz też:

Projekty domów szkieletowych 

Projekty domów z bali 

Projekty altan ogrodowych

Zobacz Również

nierdzewnybalkon.pl-1

Wypełnienia balustrad poziome i ze szkła – porównujemy

Balustrady to element wyposażenia technicznego balkonów, tarasów czy klatek schodowych. Pojawiają się także we wnętrzach ...

7 komentarzy

 1. gość

  znam ludzi, którzy tak robia, ale szczerze to nie wiem jak to się oplaca. W ogóle chyba etraz więcej meszka jest na rynku wtórnym, w sensie ze ktoś kupuje od kogoś innego, a nie prosto od dewelopera, my kupwalismy od kogoś innegomieszkanie, ale to już było kilka lat emu, a teraz jest chyba boom na takie budowane apartamenty gdzieś w centrum.

 2. kate

  co jest fajne w deweloperskich mieszkaniach,ze sa wykończone i w sumie już gotowe do użytku, tylko malje się może sciany jak się podoba, a potem wstawia meble, a czasem jak się kupuje meiszkanie z rynku wtórnego to się okazuje, że jest do generalnego remontu i chciaz kupiliśmy tanio to drugie tyle trzeba władować w jego remont, Archido, może jakiś artykuł o tym na co uważac podczas kupwania mieszkania z rynku wtórnego?

 3. Anita

  takie mieszkanie na wyjem to jest dobry zarobek, naprawdę jak nawet się taką firmę zainwestuje i oplaci wszytsko to nadal są spore dochody jak się ma swoje mieszkania a własność, a w stanie deweloperskim to czasem lepiej bo w lepszym stanie niż meiszkanie z rynku wtórnego, które często jest do generalnego remontu. Ale dobrze że takie artykuły na Archido powstają bo dzięki temu wiadomo na co zwracać uwagę.

 4. adelka

  nie no z tego co wiem to na takim mieskzaniu do wynajęcia da się zarobić, jak się opłaci czynsz i jakies dodatkwoe opłaty jak woda, prąd, gaz itp. to zostaje jeszcze calkiem sporo, przynajmniej tak znajomi twierdza, którzy się tym zajmują, tak samo tutaj na Archido wszyscy pisza, że to chyba calkiem dobry biznes.

 5. xyz

  tak tutaj na Archido jest napsiane, ze moznana tym zarobic4-5% od wartości inwestycji, ale doałdnie nei wiem czy to jest miarodajne, własnei zastanaiwma się ile można na cyzmś takim zarobić po odliczeniu oplat i tym podobnych, ile zostaje na czytso, bo znajomi korzystają z takeij metody zarabiania i mówią , ze to sięnaprawde opłaca, zwłaszcza jak się odliczy w sakli roku ile go jest. Pozdrawiam serdecznie!

  • marzena

   chyba czy się zarobi czy niet raczej kwestia doboru dpowiedniego mieszkania jak to napisali na Archido, jeśli wybierze się takie, które trudno bedie psrzedac to jednak nie ma co – nie bardzo się na tym zarobi niestety. W ogóle rynek mieskząń jest chyba teraz dość dynamiczny. Ceny się zieniaja, dużo mieszkań jest wolnych

 6. D2 Deweloper

  Kto ma czas zazwyczaj buduje dom pod indywidualny projekt, zaś niekiedy po prostu nie można czekać i wtedy z pomocą przychodzi deweloper. Mieszkania w takiej sytuacji są wykończone do podstawowego stanu, tak więc mamy wybór dotyczący wystroju, ale nie koniecznie już rozbudowy. Dobrym rozwiązaniem jest również wsparcie dot. kredytu hipotecznego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *