Masz pytania? Chciałbyś negocjować cenę

Zadzwoń! 517 970 199

Strona główna / FAQ / Niespodzianki przy remoncie starego domu
plan remontu

Niespodzianki przy remoncie starego domu

Budować dom czy kupić mieszkanie? A może lepiej kupić stary dom do remontu? Jakie niespodzianki przy remoncie możemy napotkać? Każda opcja ma oczywiście swoje plusy i minusy.

Budując dom od zera wiemy co w każdym jego kącie piszczy, znamy każdą cegiełkę. Natomiast stary dom to jedna wielka niespodzianka. Decydując się na jego kupno jesteśmy świadomi tego, że jest to dom do remontu, że w trakcie prac wszystko może się zdarzyć i niby każdy jest przygotowany na nieoczekiwane usterki i problemy, których naprawa pochłonie nie tylko sporo czasu, ale i pieniędzy.remont Spodziewamy się, ale zawsze mamy nadzieję, że wszystko pójdzie gładko.

Co może nas zaskoczyć przy remoncie?

Remont starego dachu

Stary dach potrafi przysporzyć nam niemałych kłopotów. Najlepiej byłoby sprawdzić jego stan techniczny przed rozpoczęciem jakichkolwiek innych prac, żeby potem po prostu nie remontować wyremontowanego. Należy sprawdzić stan pokrycia dachowego, krokwi, kominów, a także dachówki. Jeżeli zdecydujemy się na wymianę pokrycia, niespodzianką może okazać się konieczność wypoziomowania dachu czy też przemurowania kominów.

Problemy z murami zewnętrznymi

W przypadku starego domu stan murów zewnętrznych i przyziemia nader często pozostawia bardzo wiele do życzenia. Należy wówczas zbić stare tynki, wykonać niezbędne prace naprawcze, a następnie ocieplić ściany i ponownie je otynkować. Bywa, że źle oszacowane wstępnie koszty niespodzianie wzrosną. Jeszcze gorszą niespodzianką jest pojawiająca się po remoncie wilgoć i przecieki. Można jednak tego uniknąć przerywając dostęp wilgoci do warstwy przyziemia. W tym celu stosuje się modyfikowane papy bitumiczne, membrany z kauczuku syntetycznego czy też materiały bentonitowe.

Problemy z wykończeniem

Każdy, komu zdarzyło się remontować stary dom dobrze wie, jakiego rodzaju problemy możemy napotkać. Czasem zdarza się, że utkniemy w jakimś punkcie i po prostu przez pewien czas nie mamy pojęcia, jak z całą robotą ruszyć dalej. Tak bywa na przykład z instalacją elektryczną. Mamy już wszystko podłączone, przewody znajdują się w świeżo pomalowanych ścianach, elektryk założył gniazdka i włączniki światła, podłączył wszystko do skrzynki z bezpiecznikami, uruchomił i pojechał. Przez dzień – dwa jest dobrze, a potem nagle zostajemy bez prądu i nikt nie wie, jaka jest tego przyczyna. Nierzadko, trzeba kuć ściany i ponosić kolejne koszty. Dlatego tak ważne jest dokładne sprawdzenie wszystkiego przed zakończeniem remontu.
Nie ma możliwości zaplanowania remontu tak, żeby uniknąć przykrych niespodzianek. Za to, po jego zakończeniu będzie można latami cieszyć się efektami ciężkiej pracy i tak aż do następnego remontu.

Zobacz Również

Jak wybrać idealny dom dla siebie?

Budowa nowego domu to zawsze ogromne przedsięwzięcie dla jego przyszłych lokatorów. Wiąże się ona z wieloma etapami, do których trzeba się odpowiednio przygotować. Najważniejszym z nich jest wybór odpowiedniego projektu, który spełni nie tylko nasze wymagania, ale również będzie idealnie dopasowany do warunków naszej działki. Na co zwrócić uwagę przed rozpoczęciem prac budowlanych? Podpowiadamy!

8 komentarzy

 1. Gość

  Czy opłaca się kupić stary dom i wziąć się za jego wyremontowanie ? Na jakie „pułapki” możemy się natknąć w trakcie poprawek? Stare rury do wymiany? Zatęchły dach i zgniła podloga? Rozpadające się sciany ? jakies porady na co zwrócić uwagę iedy kupuje się stary budynek? Ktoś może coś podobnego robił ?

  • misiek

   Ja na twoim miejscu przeczytałbym sobie też artykuł o podobnej tematyce, który znajdziesz też na stronie Archido pod adresem: https://www.archido.pl/porady/czy-ze-starego-domu-da-sie-zrobic-nowoczesny-i-funkcjonalny/. Wiadomo, ryzyko jest zawsze, ale warto dokładnie wszystko sprawdzić, bo w sumie każdy dom jest inny, ma swoje wady i zalety, pewnie będzie co przy nimrobić, ale za to jaka satysfakcja !!!!

   • Józef

    Tak, misiek ma rację. Archido.pl doskonale to opisało. Zgadzam się, że każdy przypadek jest inny, a gdy się wie pod jakim kątem trzeba patrzeć na taką budowlę, wtedy też jest łatwiej coś wybrać i nie wpaść na minę. Najważniejsze to spokojnie przemyśleć zakup, a jeszcze lepiej, przygotować wstępny kosztorys z firmą budowlaną. Oni najlepiej wiedzą co trzeba będzie poprawić, a co jest jeszcze w dobrym stanie. Dzięki pomocy doświadczonych fachowców możemy oszczędzić sobie dodatkowych kosztów, no i przede wszystkim – rozczarowań.

 2. Gość

  Odziedziczyliśmy domek po rodzicach, chcielibyśmy tam zamiekszać ale obawiam się że to może być tak zwana skarbonka i remont pochłonie całe nasze oszczędności. Chodzi o to, ze pewnie do wymiany będzie instalacja, podłoga, może dach…trzeba wsyztskodobre zabezpieczyć i odnowić, żeby bezpiecznie iw ygodnie się tam mieszkało…polecacie remonty czy raczej wyurzenie i dom od podstaw?

  • Basia

   Trudno powiedzieć, a naprawdę wszystko zależy w jaki dom jest stanie, a tego przez ekran komputera nikt ci nie powie. Najlepiej żeby ktoś sprawdził stan fundamentów, dachu, podłóg, czy nic nie jest pognite i wtedy dopiero można oszacować co jest bardziej korzystne czy wyburzenie, czy jednak gruntowny remont. Szkoda od razu przekreślać wszystkiego. Zabierz ze sobą fachowca, który pomoże ci ocenić w jakim stanie jest dom, który odziedziczyliście.

 3. Kira

  Polecam dokąłdnie przejrzeć wszystkie instalacje. Zarówno te z pradem jak i hydrauliczne. U nas miało być w porządku. Dom nie hył jeszcze taki stary wiec zbagatelizowaliśmy sprawę ipołożylismy gładzie, a teraz po jakims czasie okazało się że sciany sa do kucia bo cos przecieka i do końca nie wiadomo co, wiec problemów jest więcej niż było. Dokaldnie wsyztsko przejrzyjcie, to podstawa przez wykańczeniem wnętrza!!!

  • Gość

   Tak, tego jesteśmy siwaodmi, ze instalacje to podtswa i trzeb aje odkładnei sprawdzić zanim pójdą tynki, gładzie i malowanie ścian. Jednak w takim starym domu do reontu wiele sięmoże dziac w niewidocznych miejscach. To przede sprawdzić i to obowiązkowo będzie perwszy podpunkt zanim zaczniemy inwestować. Dzięki!

   • Kira

    no właśnie, bo później mozn aię bardzo zdziwić jeśli się nie sprawdzi instalacji, może napiszcie a jakiś czas jak się uporacie z tym jak to poszło. Ciekawość tu bierze góre i pewnie kilka osób chciałoby się dowiedzieć jakiś praktycznych wskazówek co i jak zrobić przy remoncie starego domu zanim zaczną to robić sami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *