Masz pytania? Chciałbyś negocjować cenę

Zadzwoń! 517 970 199

Strona główna / Poradniki / Budowanie / Projekt domu – najczęstsze błędy popełniane przy jego wyborze.
Plany

Projekt domu – najczęstsze błędy popełniane przy jego wyborze.

null

Najpierw są marzenia o budowie własnego domu. Jeśli wszystko idzie pomyślnie, zaczynamy je realizować. Działka, ekipa budowlana, projekt domu – to wszystko jest na naszej głowie. 

Kupujemy działkę, przygotowujemy grunt pod budowę, a następnie przystępujemy do projektowaniewyboru projektu. Kupno projektu to niezwykle ważna decyzja, to przecież właśnie na tym etapie decydujemy, jak będzie wyglądał nasz przyszły dom. Niestety, popełnione na tym etapie błędy są nieodwracalne i często przez resztę życia ponosimy ich konsekwencje.

 Sugerowanie się wyglądem

Przeglądając katalogi z projektami domów większość osób sugeruje się ich wyglądem. Niestety, najczęściej oznacza to wybór projektu zdecydowanie za dużego domu, którego budowa bardzo często przekracza możliwości finansowe inwestora. Za duży dom w przyszłości jest również drogi w eksploatacji. Dlatego też warto przemyśleć kwestię wyboru projektu domu. Trzeba się zastanowić ile i jakie pomieszczenia będą nam potrzebne, wziąć pod uwagę to, kto będzie w domu mieszkał, czy dzieci pozostaną z rodzicami, czy będziemy budować schody, czy potrzebne nam poddasze itp.

Dopasowanie projektu domu do wielkości działki

Wielu inwestorów wybiera projekt domu zupełnie nie biorąc pod uwagę wymiarów działki. Minimalna odległość ściany od granicy działki wynosić powinna 4 metry, wyjątkiem od tej reguły są wąskie działki, na których granicę tę można zmniejszyć do 1,5 metra. Nie wybierajmy zatem projektu przed zakupem działki lub przed dokładnym przeanalizowaniem jej wymiarów i kształtu.

Wybór projektu bez uwzględnienia kwestii technicznych

Inwestorzy pomijają kwestie techniczne dotyczące na przykład ścian nośnych, więźby dachowej, czy też przewidziane w projekcie instalacje. Potem okazuje się, że eksploatacja domu jest zbyt droga, bo wybraliśmy projekt zakładający wykonanie ścian z materiałów słabo izolujących ciepło.

Co z Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego?

Zanim dokonasz wyboru projektu koniecznie dowiedz się o Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego czy też Warunki Zabudowy. Może się okazać, że wybierzemy projekt domu znacznie wyższego, niż jest to dozwolone we wspomnianych wyżej regulacjach. W rezultacie konieczna może okazać się modyfikacja projektu, a nawet kupno nowego.

Orientacja domu względem stron świata

Wybierając projekt domu często pomijamy lub lekceważymy kwestię usytuowania budynku względem stron świata. Jeśli zależy Ci na budynku energooszczędnym, wybieraj projekt z głową pamiętając na przykład, że najbardziej nasłoneczniona jest zawsze południowa elewacja, dlatego też wybierajmy projekt, który uwzględnia spędzanie większości czasu właśnie po tej stronie domu. Nietrafionym pomysłem jest sypialnia od południa. Jeśli nie potrafimy wybrać dobrego pod tym i innymi względami projektu, po prostu skorzystajmy z rady doświadczonych doradców.

Zobacz Również

nowoczesna podsiadlosc

Dom jak ze snu – Zobacz najlepsze projekty okazałych rezydencji!

Reprezentacyjny wygląd, okazałe wnętrze i maksimum możliwości – w tym przypadku może chodzić tylko o jedną kategorię projektów a są nią oczywiście rezydencje. Ten rodzaj budynków spełni oczekiwania nawet najbardziej wymagających inwestorów, którzy chcą na co dzień otaczać się luksusem. Jakie propozycje domów powyżej 200 m2 oferują nam obecnie projektanci?

22 komentarze

  1. Miłosz

    Witam ! Chciałbym poradzić się eksperta. Właśnie zdecydowaliśmy się z żoną na budowę domu i teraz przyszedł najtrudniejszy moment – wybór projektu. Gotowe projekty są dla nas tańsze i bardziej na naszą kieszeń. Zresztą wybór jest ogromny i spokojnie można znaleźć coś dla siebie.Przeczytaliśmy bardzo dokładnie Państwa artykuł o wyborze odpowiedniego projektu i to zasiało w nas niepokój. Jest wiele czynników, na które trzeba zwrócić uwagę, a o których nie mieliśmy pojęcia. O co chodzi z Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego? Co trzeba uwzględnić przy projekcie na mała działkę? na co należy zwrócić uwagę, by dom był w miarę oszczędny w użytkowaniu ? Pozdrawiam :)

  2. Notabene

    Miłosz, w artykule tak naprawdę znajdują się odpowiedzi na wszystkie Twoje pytania :) Faktycznie kiedy wybiera się gotowy projekt trzeba zwrócić uwagę na parę kwestii. Co do Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego – są to po prostu regulacje dotyczące warunków zabudowy tzn. na przykład dozwolona wysokość budynku jaki możemy zbudować na danej działce. Ale bez obaw, do gotowego projektu można wprowadzać zmiany i modyfikacje. W przypadku małych działek trzeba dokładnie sprawdzić kształt i wymiary domu. Przy każdym projekcie dostępne są informacje na temat minimalnej wielkości działki potrzebnej do stworzenia projektu. Trzeba pamiętać, że ściana domu musi być oddalona o co najmniej 4 metry od ogrodzenia (przy wąskich działkach ta odległość jest nieco mniejsza, około 1,5 metra). A co do jego oszczędności to musisz zwrócić uwagę na jego kształt (prosty jest tańszy w budowie i utrzymaniu), ilość i wielkość okien i powierzchnię do ogrzania. Dom musi być dopasowany wielkością do potrzeb domowników. Skonsultuj się z projektantami, oni na pewno coś Ci doradzą. Mam nadzieję że pomogłam :)

  3. Danusia

    Własnie jeden z takich błędów popełniłam 10 lat temu przed wybudowaniem mojego wymarzonego domu. Gdybym wtedy przeczytała podobny artykuł na pewno mądrzej bym do tego podeszła. Teraz mam ogromny dom, który mógłby być o połowe mniejszy, a wtedy strasznie mi się podobał… Artykuł bardzo mądrze napisany, nie wolno sugerować się tylko wyglądem elewacji, trzeba zwrócić uwagę na pomieszczenia, metraż, rozkład itp. Przeglądam państwa projekty tutaj na Archido, tutaj jest cala masa bardzo funkcjonalnych, a do tego estetycznych domków. Polecam !

    • leila

      A my właśnie zupełnie odwrotnie – zasugerowaliśmy się danymi technicznymi, parametrami i wszytskimi tymi technicznymi sprawami, żeby wjazd był od dobrej strony, żeby odległoscie od płotu odpowiednie i pomieszczenia w środku tez myśleliśmy ze dobraliśmy pod nasz gust i potrzeby, a po czasie okazało się, ze dom z zewnątrz nie do końca nam ię podoba i mamy chec non stop na jakies zmiany kolorów, dobudowywania, bo nie przemyśleliśmy an początku dokałdnie jak ma wygląd elewacja. Za to jeśli chodzi o funkcjonalność – pierwsza klasa! Wszytsko jak należy !

    • Marta

      a tak z ciekawości, jak duzy macie ten dom, że teraz Wam się wydaje zbyt duzy? Bo my teraz też przeglądamy projekty na Archido.pl i skłaniamy się ku takim co maja te około 140 m kw, bo wydaje nam się to najrozsądniejszy metraz. Alenie wiem co polecacie?

  4. Anton

    Ja przy kupowaniu swojego gotowego projektu na całe szczęście trafiłem na dobrych doradców w biurze, którzy poogli mi dobrac coś idealnego i teraz po tych nastu latach nadal nie narzekam na swój dom. Najwazniejsze to chyba dobry rorozkład wnętrza i odpowiednia liczba pokoi, trzeba przemyśleć kto gdzie będzie pomieszkiwał, czy przyda nam się gabinet, a może jakiś dodatkowy pokój gościnny, żeby dom nie był ani ogromną willą (bo kto to wtedy wszystko posprząta :)), ani ciasną klatką, bo mieszka się w takiej nieprzyjemnie. Grunt to dobry plan na sam początek. Tak jak mówiłem, porady ekspertów i jeszcze raz porady ekspertów!

  5. Nicolas

    Ale przecież to bardzo trudno przewidzieć ile pokojów będzie nam potrzebne w przyszłości. Tak naprawdę czy dom jest funkcjonalny czy też nie jest okazuje się dopiero po jakimś czasie użytkowania. Zwykle jeśli się gdzieś wprowadzasz to po jakimś czasie zauważasz, ze schowek mógłby być gdzieś indziej, przydałby się dodatkowy gabinet czy spiżarnia, a w sypialni osobna, własna garderoba. Także może z poradami ekspertów da się znaleźć jakieś dobre, w miarę funkcjonalne rozwiązanie, ale jest to raczej baaardzo trudne.

  6. Olka

    Na wiele czynników trzeba zwrócić uwagę. Mielismy dość małą działkę wieć trzeba było dopasować projekt do jej wielkości, żeby wszytsko prawnie się zgadząło i pasowało wizualnie. Dodatkowo meytraz nie może być przesadzony, o zgrozo, kto będzie to wszytsko potem sprzątał ;-)

    • Michalina

      ale wiesz właśnie dobrze , ze na Archido jest cała mas projektów gotowych, które sa przeznaczone właśnie na małe czy wąskie działki. Wiele osób takich szuka, etraz raczej ucieka się od dużych działek, większość jest tak z 800-1000 m kw. przez to czasem jest rudno znalexc dom na taką działke jesczez żeby zostało trochę podwórka. Ale dobrze że tez o takich klientach myslą. pozdrawiam

  7. Filip

    Grunt to żeby się nie wkopać w projekt niewymiarowy i nieodpowiedni do wymiarów naszej działki i wybrać zbyt duzy dom do naszych potrzeb, bo to po prostu nieekonomiczne. Trzeba pomyśleć, ze taki dom trzeba jeszcze utrzymać – ogrzać, czasem coś odremontować, odnowić ściany, po prostu zbyt duży dom jest zbyt drogi w utrzymaniu

    • Pearl

      Masz rację, tylko, ze takie błędy przy wyborze dostrzega sę dopiero w perspektywie kilku lat. Oakzuje się ze kuchnia mogła być neic większa, salon otwraty na kuchnie, a poza tym garderoba i spiżarnia też by się przydały. Według mnie nie da się kompeltnie ustrzec od błedów. Po czasie wychodzą takie problemo których nawet nie myśleliśmy przed wybudowaniem naszego wymarzonego domku.

  8. Krystian

    Dom musi być bez dwóch zdań ekonomiczny. Dlatego planowania zbyt duzej liczby okien, drzwi balkonowych, w ogóle przeszkleń, jakiegoś dachu o dziwnym kształcie – to wszytsko jest strata pieniędzy, żeby latwo go ocieplić, uniknąć mostków termicznych, ulatniania się ciepła poelcam proste domy. Mi tak ktoś poradził przed budową i dzisiaj jestem bardz wdzięczny za radę.

    • karmen

      Z drugiej strony jeśli te okna będą usytuowane od strony odpowiedniej, nałonecznionej, czyli z tego co pamiętam od południa to zdecydowanie wnętrze będzie cieplejsze, nie zawsze dużo okien jest złym rozwiązaniem, szczelne duże okna to idealna opcja. Pogadaj ze swoim architektem, on będzie wiedział co i jak. pozdrawiam

  9. Franka

    Jednak ciężko jest nie zwracać uwagi na wygląd. Zawsze najpierw się patrzy na to, a potem dopiero na funkcjonalność domu, czy też dopasowanie do wymiarów działki i ogólnie terenu, który mamy do zagospodarowania. I to jest normalne. Ja jednak po przeczytaniu artkułu o usytuowaniu poszczególnych pomieszczeń względem kierunków geograficznych zaczęłam podpytywać znajomych i zwracać na to uwagę i naprawdę ma to olbrzymie znaczenie jeżeli chodzi o gospodarowanie ciepłem w domu.

  10. Gość

    Do tej pory żałujęże w swoim projekcie gotowym, które notabene kupowlaismy właśnie u Państwa z Archido, nie zdecydowaliśmy się zainwestwoac w gabinet do pracy. Teraz mąż rozkręca własną firmę taki kącik by się przydał bo dokumenty i potrzebne rzeczy leżą dosłownie wszędzie, w każdym możliwym pokoju, niy można jakaś sypialnie przekszłatcić na gabinet, ale mamy za mało pokojów niestety, wiec gabinet mamy w całym domu. Teraz rozwiązalibyśmy to zdecydowanie inaczej…

    • Alicja

      Słuchaj a nie myśleliście o ściance działowej i wgospodarowaniu jakiegoś kącika na gabinet, naet i małego, to fakt, później się załuje, ale każdej sytuacji się nie przewidzi niestety. Na archido jest dużo projektów z gabinetami, ale skąd mogliście wiedzieć, ze taki Wam się przyda…

  11. Tim

    Jeśli ktoś się waha i boi się popełnić typowe błędy inwestorów przy wyborze projektu domu to może warto zajrzeć do tego artykułu https://www.archido.pl/porady/uniwersalny-projekt-domu-czy-taki-istnieje/. Jest swiezy tutaj na stronie, można wywnioskować coś odnośnie uniwersalnego, wygodnego domu, jak zbudować coś co będzie funkcjonalne i służyło całej rodzinie przez lata. Ja zaczynam lekturę, mam nadzieję, zę z wyborem projektu pójdzie mi dzięki temu prościej :-)

    • kasia

      O super!!! Wielkie dzięki!!! Właśnie u nas też problem z doborem, co prawda wiadomo, ze nie mzna sugerować się wyglądem domu ale ładna elewacja też jest dla nas bardzo wazna. Nie chcecmy za to popełnić błędów przy wyborze mieszkania związanych z funkcjonalnością wnętrza. Trzeba będzie poczytać pozdrawiam :)

      • gość

        pamietaj ze kolor elewacji to jest raczej do uzgodnienia i można go chyba zmieniac, najwazniejszy jest układ pokojów i potem najczęstszym błędem przy wyborze gotowego projektu jest sugerowanie się tylko i wyłącznie wyglądem domu albo jakiegoś innego budymku, rozwaga co do wnętrza i ejsteśmy uratowani ;)

  12. Kamila

    a polecacie zrobić pomieszczenie gospodarcze, czy jednak kotłownie osobna, czy może jdnak to wsyztsko polączyć? Da się tow szytsko mieć w jednym nieco większym pomieszczeniu?

  13. Pati

    jak dla mnie ważne jest oczywiści ewszytsko to co tutaj piszecie na Archido i w artykule i w komentarzach pod postem, ale dodatkowo ważne jest jeszcze ustalenie wcześniej instalacji które maja przez dom przeiegac w odpowiednich miejscach, żeby ładnei je pochować, dobrze rozplanować gniazdka żeby ptem nie brakowałao ich bomzwykle na tym się kończy….

  14. Dorota

    u nas wtej chwili jedynym problemem jaki napotkaliśmy jest usyuowanie domu względem stron świata. Od południa oczywiście posłuchalismy, że musi yc salon, może jakaas sypialnia, ale od polnocy mamy kuchnie i jeszcz jeden pokój naszej córki. Nie spodziewaliśmy się, ze ciężko będzie go dogrzać, bo pokój jest mało nasłoneczniony raczej dość ponury, niby można się przezwyczaić, ale musieliśmy mimo wszytsko zainwestowąc w więszy grzejnik, dużo większy niż w innychsypialniach. Gdybyśmy wcześniej wpadli na ten artykuł na archido…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *