Najpopularniejszym materiaÅ‚em, używanym w procesie wykoÅ„czeniowym wiÄ™kszoÅ›ci budowli, jest pÅ‚yta OSB. Åšwietnie nadaje siÄ™ do doskonalenia Å›cian, sufitu czy poddaszy. Jest używana również do przygotowywania podkÅ‚adów podÅ‚ogowych. PÅ‚yta OSB posiada różnorodnÄ… użyteczność przy pracach remontowych czy adaptacji. Można niÄ… zastÄ…pić wiele materiałów budowlanych takich jak: deski, sklejki czy pÅ‚ytÄ™ wiórowÄ…. CechÄ… charakterystycznÄ… pÅ‚yt OSB jest ich sztywność i nieugiÄ™tość, dziÄ™ki czemu mogÄ… być używane także w stawianiu domków szkieletowych. Zbudowane sÄ… z wiórów drzewnych, zÅ‚Ä…czonych elementami żywicy syntetycznej. To materiaÅ‚y drewnopochodne. PosiadajÄ… różnorodnÄ… formÄ™ i wielkość. Najczęściej spotykanymi wymiarami dostÄ™pnymi na rynku budowlanym sÄ… : 2440×1220 mm lub 2500×1250. Grubość waha siÄ™ w przedziale od 6 do 25 mm. Istnieje kilka rodzajów pÅ‚yt OSB, tj.: OSB/1, OSB/2, OSB/3, OSB/4. Przybliżmy ich charakterystykÄ™.
Płyta OSB/1 jest wykorzystywana do wnętrz suchych. Posiada ogólne zastosowanie, świetnie sprawdzające się w pracach wykończeniowych poddaszy czy sufitów.
Płyta OSB/2 to płyta nośna. Jej celem jest transport danego obciążenia. Jest stosowana we wnętrzach o klimacie suchym.
Płytę OSB/3 wykorzystuje się głównie w pomieszczeniach o klimacie umiarkowano – wilgotnym. Może być stosowana zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz.
Ostatnią płytą jest wersja OSB/4. Świetnie sprawdza się w warunkach o charakterze wilgotnym. Ma większą biegłość w transportowaniu danego obciążenia.
Płyta OSB nadaje się również do prac dekoracyjnych. Może być wykorzystywana do tworzenia poszczególnych mebli bądź części aranżacyjnych. Jest odporna na nadmierną wilgoć a także posiada znakomite parametry, hamujące nasiąkliwość materiału. Można ją łatwo obrabiać, nie ulega zniszczeniu spowodowanym wyłamywaniu się jej części. Służy do wykańczania ścian znajdujących się wewnątrz naszego domu, ale i na zewnątrz. Płyta OSB świetnie przydaje się w budowaniu dźwigaru, belki czy kratownicy. Nadaje się także do wykończenia schodów czy podestu. Atutem płyty OSB jest dowolność montażowa – możemy ją zamontować zarówno w poziomie, jak i pionie.
Ogromne zalety płyt OSB, pomogą zbudować nam solidne i bezpieczne podstawy. Dzięki doskonałym właściwościom wytrzymałościowym, elementy wykończeniowe będą stabilne i niezniszczalne.