Masz pytania? Chciałbyś negocjować cenę

Zadzwoń! 517 970 199

Płyta OSB

 Prace wykończeniowe domu to niezwykły i zadowalający czas. Po długich i monotonnych pracach budowlanych, wreszcie zbliżamy się do zamieszkania w wymarzonym domu. Jednak musimy pamiętać, że każdy szczegół musi być perfekcyjne dopracowany, nawet w fazach końcowych, by nie zepsuł nam ostatecznego efektu wizualnego. Jakie materiały wykończeniowe są najlepsze?

Najpopularniejszym materiałem, używanym w procesie wykończeniowym większości budowli, jest płyta OSB. Świetnie nadaje się do doskonalenia ścian, sufitu czy poddaszy. Jest używana również do przygotowywania podkładów podłogowych. Płyta OSB posiada różnorodną użyteczność przy pracach remontowych czy adaptacji. Można nią zastąpić wiele materiałów budowlanych takich jak: deski, sklejki czy płytę wiórową. Cechą charakterystyczną płyt OSB jest ich sztywność i nieugiętość, dzięki czemu mogą być używane także w stawianiu domków szkieletowych. Zbudowane są z wiórów drzewnych, złączonych elementami żywicy syntetycznej. To materiały drewnopochodne. Posiadają różnorodną formę i wielkość. Najczęściej spotykanymi wymiarami dostępnymi na rynku budowlanym są : 2440×1220 mm lub 2500×1250. Grubość waha się w przedziale od 6 do 25 mm. Istnieje kilka rodzajów płyt OSB, tj.: OSB/1, OSB/2, OSB/3, OSB/4. Przybliżmy ich charakterystykę.

 

Płyta OSB/1 jest wykorzystywana do wnętrz suchych. Posiada ogólne zastosowanie, świetnie sprawdzające się w pracach wykończeniowych poddaszy czy sufitów.

Płyta OSB/2 to płyta nośna. Jej celem jest transport danego obciążenia. Jest stosowana we wnętrzach o klimacie suchym.

Płytę OSB/3 wykorzystuje się głównie w pomieszczeniach o klimacie umiarkowano – wilgotnym. Może być stosowana zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz.

Ostatnią płytą jest wersja OSB/4. Świetnie sprawdza się w warunkach o charakterze wilgotnym. Ma większą biegłość w transportowaniu danego obciążenia.

Płyta OSB nadaje się również do prac dekoracyjnych. Może być wykorzystywana do tworzenia poszczególnych mebli bądź części aranżacyjnych. Jest odporna na nadmierną wilgoć a także posiada znakomite parametry, hamujące nasiąkliwość materiału. Można ją łatwo obrabiać, nie ulega zniszczeniu spowodowanym wyłamywaniu się jej części. Służy do wykańczania ścian znajdujących się wewnątrz naszego domu, ale i na zewnątrz. Płyta OSB świetnie przydaje się w budowaniu dźwigaru, belki czy kratownicy. Nadaje się także do wykończenia schodów czy podestu. Atutem płyty OSB jest dowolność montażowa – możemy ją zamontować zarówno w poziomie, jak i pionie.

Ogromne zalety płyt OSB, pomogą zbudować nam solidne i bezpieczne podstawy. Dzięki doskonałym właściwościom wytrzymałościowym, elementy wykończeniowe będą stabilne i niezniszczalne.

Zobacz Również

Farba elewacyjna czy tynk w kolorze

Co wybrać na ściany? Wybór między farbą a tynkiem to nie tylko kwestia estetyki i ...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *