Masz pytania? Chciałbyś negocjować cenę

Zadzwoń! 517 970 199

Strona główna / Poradniki / Blachodachówka – jaką wybrać?

Blachodachówka – jaką wybrać?

Każdy inwestor stawiający dom staje przed wyborem idealnego dla jego potrzeb pokrycia dachowego. Jeśli to blachodachówka – pojawiają się kolejne dylematy. Która z nich będzie bowiem precyzyjnie dobrana do możliwości finansowych oraz oczekiwań rodziny?

Wybór blachodachówki należy rozpocząć od formalności – weryfikacji, czy potencjalnie wybrany już towar ma tzw. Aprobatę Techniczną. Warto to zweryfikować, gdyż dokument daje pewność jakości. Ze względu na sporą liczbę blachodachówek nie spełniających norm, lepiej na tym elemencie domu nie oszczędzać. Wybór taniej, pozbawionej odpowiedniej dokumentacji może doprowadzić do problemów technicznych, a co za tym idzie – wyższych kosztów.

Jak wybrać blachodachówkę?

Każda blacha składa się z rdzenia salowego oraz warstw: cynku, gruntującej i pokładowej, a także wierzchniej. Bardzo istotne jest, by miała ona odpowiednią grubość – powinno być to 0,5 mm. W sprzedaży można znaleźć cieńsze. Choć różnica między nimi wydaje się być symboliczna, będzie miała wielkie znaczenie dla funkcjonalności, bezpieczeństwa, a także odporności dachu w domu.

Różnice w blacho dachówkach dotyczą również grubości ocynkowania. Zalecana wartość to 275 g/ m kw. Minimalna – 225 g/ m kw. W tym przypadku również warto postawić na blachodachówkę lepszej jakości. Im mniejsza zawartość cynku, tym większe ryzyko możliwej korozji. Wybierając towar, należy kierować się założeniem, że dach tworzony jest na lata. Dlatego blachodachówka nowa, ale mająca znacznie poniżej 225 g cynku na metr kwadratowy będzie całkowicie niefunkcjonalna. Ponieważ wartość ta jest wyjątkowo trudna do zweryfikowania – wymaga analizy laboratoryjnej – trzeba w pełni zaufać specyfikacji dostarczonej przez producenta. Stąd idealnym rozwiązaniem jest korzystanie z marek sprawdzonych, wiarygodnych i poświadczonych odpowiednimi certyfikatami jakości.

Wybór odpowiedniej blacho dachówki to również kwestia jej warstwy wierzchniej – farby. Im więcej tzw. Powłok – tym potencjalnie większa żywotność elementu. Dobra blachodachówka powinna mieć minimum trzy: gruntową, podkład właściwy oraz końcową – decydującą o kolorze. Tę kwestię również należy dokładnie przeanalizować pod kątem technicznym. Farba powinna być wytrzymała na nacisk oraz różne zakresy temperatur. Coraz częściej zwraca się też uwagę na kwestię promieniowania słonecznego. Wysokiej jakości blachodachówka przez lata zachowywać będzie niezmienny kolor. Gorsza – pochodząca od producenta tańszego, jednak mniej inwestującego w detale – przez kilka pierwszych lat pozostanie identyczna, jednak z każdym kolejnym słonecznym sezonem będzie blakła.

Zobacz gotowe projekty:

Projekty stajni

Projekty hoteli

Projekty domów drewnianych

Idealna blachodachówka – kryteria

Towar wysokiej jakości powinien spełniać więc kilka cech z różnych sfer budownictwa:

  • Kształt. Możliwości wykonania pokrycia dachowego ze stali są wręcz nieograniczone. Należy wybierać więc taką, blacho dachówkę, która idealnie odpowiadać będzie projektowi domu. Coraz częściej producenci zapewniają pod tym względem ciekawe kształty oraz intrygujące wzornictwo pozwalające na wykonanie znakomitej jakości eleganckiego dachu, który będzie doskonale wpisywał się w okoliczną architekturę.

  • Surowiec. Dobrej jakości blachodachówka powinna być stworzona z materiałów dostarczonych przez najlepszych producentów. Warto skorzystać z oferty tych, którzy współpracują z hutami inwestując w innowacje technologiczne. Surowiec, z której powstaje blachodachówka powinien mieć powłokę cynku o masie 275 g/ m kw. O grubości powłoki metaliczne na poziomie 2020µm. Dzięki temu będzie ona w pełni odporna na wilgoć, kwasy czy też uszkodzenia mechaniczne. Ogromne znaczenie pod tym względem na powstające na etapie produkcji tzw. Ogniwo galwaniczne, dzięki któremu blachodachówka jest zabezpieczona na ewentualność korozji.

  • Gwarancja. To niemniej ważne, jak kwestia surowca. Producenci coraz częściej udzielają długich gwarancji – nawet sięgających dekady. Można też spotkać nawet 30-letnie. Te dotyczą blacho dachówek o ponadstandardowej grubości lakieru zewnętrznego, przez co ich powłoka jest bardziej odporna na korozję. Wierzchnie warstwy takich blach – zazwyczaj szwedzkich – zawierają tzw. Ziarno polimerowe, które chroni przez zarysowaniem powierzchni.

  • Rodzaj. Wybór dobrej blacho dachówki powinien być starannie przemyślany pod kątem estetyki. Istotny jest kształt – popularne są zarówno proste jak i bardziej skomplikowane. Większość osób pod względem koloru wybiera klasyczną czerwień, jednak można też spotkać np. brązowe. Ważna jest też struktura. Np. wykorzystanie blacho dachówki z posypką mineralną docenią osoby, dla których szczególnie istotna jest cisza – doskonale tłumią one hałasy oraz np. charakterystyczny dźwięk padającego deszczu.

  • Kompleksowość. Wybierając blacho dachówkę warto również zwrócić uwagę na to, czy dany producent zapewnia również inne elementy zadaszenia: system rynnowy i podbitkę. W ofercie bywają też blacho dachówki zgodne np. z wzornictwem stalowego ogrodzenia, co szczególnie wpływa na estetykę nieruchomości.

Nasza rada:
Nie kupuj blachodachówek wytwarzanych przez nieznane marki!. Nie sugeruj się również niską ceną –  świadczyć ona może o niewystarczających właściwościach blachy.
Podstawową funkcją blachodachówek jest wytrzymałość na niechciane odbarwiania a także występowanie procesu korozyjnego. Blachy pochodzące od prestiżowych i znanych producentów, posiadają wysoką jakość produktową – nie będziemy musieli martwić się o jakiekolwiek zniszczenia.
Kupując blachodachówki należy zwrócić uwagę na solidność wykonania. Powinna ona posiadać odpowiednie stalowe rdzenie. Blachy powinny być grube – na rynku obowiązują dwie normy : PN –EN 14782 a także PN-EN 508-1. By dodatkowo ochronić elementy, producenci nakładają powłoki uzyskane z cynku po wewnętrznej i zewnętrznej stronie materiału. Przyjmuje się, że powłoka powinna ważyć najmniej 275 g/m2.
Blachodachówki ochrania się również za pomocą dopełniających warstw. Dzięki nim uzyskujemy różnorodną barwę, refleks a także konstrukcję. Dodatkowe warstwy zwiększają barierę ochronną przeciw wszelkim uszkodzeniom mechanicznym czy nadmiernemu promieniowaniu słonecznemu.
Przed dokonanymi zakupami wybranej blachy, warto zwrócić uwagę na jej gwarancję. Rzetelność i perfekcyjność materiału może być potwierdzona deklaracją jakości. Ważną rzeczą jest uzyskana Deklaracja Właściwości Użytkowania. Wszelkie potrzebne informacje dotyczące parametrów i właściwości danego elementu powinny znajdować się na każdej blasze.
Kupno blachy to decyzja na długie lata. Rozsądny wybór zapewni nam bezpieczeństwo i wygodę użytkowania.

Zobacz Również

Jak wybrać idealny dom dla siebie?

Budowa nowego domu to zawsze ogromne przedsięwzięcie dla jego przyszłych lokatorów. Wiąże się ona z wieloma etapami, do których trzeba się odpowiednio przygotować. Najważniejszym z nich jest wybór odpowiedniego projektu, który spełni nie tylko nasze wymagania, ale również będzie idealnie dopasowany do warunków naszej działki. Na co zwrócić uwagę przed rozpoczęciem prac budowlanych? Podpowiadamy!

8 komentarzy

  1. Tim

    Dzięki Archido za ten artykuł. Uświadomiliście mi na co muszę zwrócić uwagę kiedy będę kupował blachodachówkę! Do tej pory nie miałem o tym pojęcia, ze jest aż tyle spraw na które trzeba zwrócić uwagę. Słusznie, jeśli chodzi o cenę to nie można zbytnio iśc po kosztach, bo to swiadczy o tym, że coś jest nie tak. Już lepiej faktycznie zainwetsowac trochę więcej, ale potem tak porządnie zrobiony dach wytrzyma długie lata i nie trzeba będzie co rokju robić poprawek i czeegoś wymieniać i bac się, że kolor wyblaknie od słońca albo wiatr czy deszcz coś uszkodzi. W dodatku już wiem, że musze pilnować gwarancji. Polecam do przeczytania wszystkim planującym nowy dach!

  2. Jaro

    Naprawdę radzę zwracać uwagę na okres gwarancji. Pięć lat temu pokryłem garaż dachówką, która wyblakła z jednej strony i różnica kolorytu była na tyle widoczna, że postanowiliśmy to zareklamować. Wszystko skończyło się częściowym zwrotem pieniędzy, za który wymieniliśmy wyblakłą dachówkę, bo już bardzo nas denerwowała. No i przede wszystkim warto też sprawdzić z jakiego jest wykonana surowca. Tutaj widocznie część była z innej serii i już się różniła jakością.

  3. Zosia

    Strasznie mnie to zdziwiło, ze firmy daja az takie długi egwarancje na blachodachówkę. To by oznaczao tylko, że jest mocna i warto w nią zainwestować skoro firma na przykładtwierdzi, ze przez 10 lat się z niaabsolutnie nic nie stanie, albo nawet niektórzy daja więcej, chyba z 20 lat gwarancji widziałam na stronie jednej firmy. Niesamowite!!!

    • kawka

      Zosia, no pewnie…to jest naprawdę wbrew pozorom trwały materiał. Stąd też tak długie okresy gwarancji. Jednak wiadomo, że jak ze wszystkimi produktami – może się trafić gorsza seria. Błąd pracownika, słabsze tworzywo, czy też nieodpowiednie przechowywanie i to wszystko ma wpływ na to, że potem dachówka koroduje, albo właśnie może wyblaknąć. Trzeba spróbować i w razie czego reklamować koniecznie.

  4. Bielecki53

    Tak naprawdę dużo się teraz zmienia, materiały są coraz bardziej odporne i dlatego ja tak łatwo nie skreślam blachodachówki. Kupiłem Bella Sara ze szwedzkimi powłokami i myślę, że to odporne i wytrzymałe materiały. Dostałem gwarancję na 50 lat, więc jest to też jakaś forma zabezpieczenia. Obecnie jest duży wybór, wszystko jest na stronie internetowej budmatu, więc można się zaznajomić z ich ofertą.

  5. majstermrówka

    Prawda jest taka, że zarówno dachówka jak i blacha mogą się okazać super trwałe albo super niewypałem, nie ma reguły. Tak naprawdę trzeba mieć trochę szczęścia, żeby trafić na dobry komplet. Ja się zdecydowałem na Venecję, kupiłem ją w Budmacie i prezentuje się elegancko, nie odbarwia się, nie koroduje, nie odkształca.

  6. bartek

    czyli jednak trzeba wybierac grube blachodachówki? To dobra wskazówka zanim się coś kupi pochopnie.

  7. Tomek

    Ja dlugo zastanawiałem się nad tym co się lepiej sprawczi zwykła dachówka ceramiczna czy blachodachówka. Ostatcznie zdecydowałem się (głownie ze względu na koszty) na ta drugą, ale wydaje mi się, ze efekt wyszedł niezły i dom prezentuje się bardzo przyjemnie. Bałem się też trochę upalnych dni, ale wydaje mi się, że poddasze nie nagrzewa się dużo mocniej bo zastosowałem izolację

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *