Masz pytania? Chciałbyś negocjować cenę

Zadzwoń! 517 970 199

Strona główna / Poradniki / Dom do przeglądu. Jakie przeglądy musisz przeprowadzić mając dom jednorodzinny?
dom-do-przegladu-jakie-przeglady-musisz-przeprowadzic-majac-dom-jednorodzinny

Dom do przeglądu. Jakie przeglądy musisz przeprowadzić mając dom jednorodzinny?

Artykuł sponsorowany

Posiadanie domu jednorodzinnego, poza jego oczywistymi zaletami, rodzi także pewne obowiązki. Mieszkając w bloku nie musimy o nich pamiętać, bo przypomni nam o tym zarządca nieruchomości. Kiedy jednak sami sobie jesteśmy zarządcą, musimy pamiętać o dokonywaniu okresowych przeglądów technicznych. W poniższym artykule dowiesz się co i jak często trzeba sprawdzać, by nasz dom był bezpiecznym miejscem.

Co nam nakazuje prawo? Obowiązkowe przeglądy

Każdy właściciel domu jednorodzinnego odpowiedzialny jest za jego stan techniczny. Prawo budowlane (art. 62) nakazuje m.in. przeprowadzanie co najmniej raz w roku przeglądu technicznego instalacji gazowych oraz przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych). Co najmniej raz na 5 lat należy przeprowadzić badanie instalacji elektrycznej i piorunochronnej oraz generalny przegląd całego budynku.

dom-do-przegladu-jakie-przeglady-musisz-przeprowadzic-majac-dom-jednorodzinny2

Od ogółu do szczegółu – oglądamy cały budynek

Po każdej zimie warto dokładnie obejrzeć swój dom, zwracając szczególną uwagę, czy na ścianach nie ma pęknięć lub czy nie pojawiły się zawilgocenia lub zagrzybienie. Sygnałem o przeciekającym dachu jest nie tylko kapiąca na głowę woda, ale właśnie takie symptomy, jak pojawienie się wilgoci na ścianach. Częstym powodem przecieków jest rozerwana membrana dachowa, dlatego podczas budowania domu należy wybrać taką, która będzie najbardziej odporna na uszkodzenia. Warto patrzeć też fachowcom na ręce, bowiem nawet najwyższej jakości membrana będzie powodowała przeciekanie wody, gdy zostanie uszkodzona podczas montażu. Jeśli na ścianach lub posadzkach zauważymy pęknięcia nie warto czekać, aż się powiększą – lepiej od razu wezwać specjalistę z odpowiednimi uprawnieniami budowlanymi, który orzeknie, czy mamy powody do niepokoju.

Bezpieczeństwo przede wszystkim – gaz i dym

To co prawie każdemu przychodzi do głowy w kontekście bezpiecznego eksploatowania domu, to przegląd instalacji gazowej (jeśli taka występuje) oraz przegląd przewodów kominowych. Wizja ulatniającego się gazu czy częste doniesienia o zaczadzeniach, działają na wyobraźnię. Jeden i drugi przegląd polega przede wszystkim na sprawdzeniu szczelności przewodów. Dodatkowo przegląd kominiarski obejmuje także czyszczenie kominów. Wizyta kominiarza będzie niezbędna także wtedy, kiedy zauważymy, że w mieszkaniu pojawia się wilgoć lub parują okna. To ewidentna oznaka kłopotów z wentylacją.

dom-do-przegladu-jakie-przeglady-musisz-przeprowadzic-majac-dom-jednorodzinny3

Uwaga na prąd – przegląd instalacji elektrycznej

Co 5 lat musi zostać przeprowadzona kontrola instalacji elektrycznej. Związana z nią jest także kontrola piorunochronów. Okres 5 lat to dość dużo czasu, jeśli więc obawiasz się o stan techniczny kabli i gniazdek w mieszkaniu, śmiało możesz wezwać specjalistę wcześniej. Najważniejsze jest przecież bezpieczeństwo. Regularne kontrole pozwolą też uniknąć takich niespodzianek, jak awarie oświetlenia, zwarcia po podłączeniu nowego sprzętu. Kontroler dokona oględzin, prób i pomiarów, a po kontroli zostawi nam specjalny protokół, którego zresztą powinniśmy żądać po każdym przeglądzie technicznym, niezależnie czego on dotyczył.

Miej oczy szeroko otwarte – obserwacja to podstawa

Złota zasada dotycząca bezpieczeństwa technicznego domu polega na reagowaniu przed pojawieniem się problemu, a nie wtedy kiedy on już istnieje. Dlatego tak istotne jest przeprowadzenie przeglądów budynków nawet jeśli nie pojawiają się żadne niepokojące objawy. Część obserwacji możesz poczynić sam, bo prawdopodobnie znasz swój dom najlepiej i umiesz ocenić czy jego stan techniczny w jakimś zakresie uległ zmianie. Wystarczy wybrać się na strych i obejrzeć czy membrana dachowa nie ma ubytków. Albo zrobić spacer wkoło domu i przyjrzeć się elewacji. To nic nie kosztuje, a może w konsekwencji pozwolić zaoszczędzić – im wcześniej wykryte usterki, tym łatwiej, a co za tym idzie, taniej je usunąć.

Zobacz też:

Projekty domów szkieletowych 

Projekty stajni

Projekty altan ogrodowych

Zobacz Również

nierdzewnybalkon.pl-1

Wypełnienia balustrad poziome i ze szkła – porównujemy

Balustrady to element wyposażenia technicznego balkonów, tarasów czy klatek schodowych. Pojawiają się także we wnętrzach ...

14 komentarzy

 1. michał

  no wiadomo, ze po zimie wszytsko się niszczy i najlepiej po zimie, zwłaszcza jak były duże mrozy, na wiosnę, wcześnie do razu sprawdzić stan techniczny co i jak. Dla mnie to chyba raczej podstawa, tak samo jak sprawdzenie przewowdu kominowego czy się nei zapchał, bo to od razu wtedy robi się problem z wentylacją. Jednak przy domu jednorodzinnym to jest cłąkiem sporo roboty…

  • Zuza

   no fakt, przy domu jednorodzinnym jest zawsze sporo roboty, zwłaszcza ze za stan domu odpwiada zawsze jego właściciel, są przeglądy obowiązkowe –raz w roku co najmniej trzeba przecież przejrzeć przewód kominowy, instalcję gazową, a jraz na 5 lat dodatkowo jeszcze instalacje elektryczne, to nie jest mało rzeczy do sprawdzenia, a pewnie w międzyczasie inne rzeczy się tez psują. Wiec zawsze jestcos do zrobienia. Tu w artykule Archido też piszą co wypada przejrzeć, zęby ocenić stan techniczny domu.

 2. magda

  u nas właśnie grzyb często wychodził nascianach i to się po prostu okazało, ze jakaś ściana była źle ocieplona i dlatego wchodziła wilgoć . wina fachowców, którzy nam ocieplali dom. Ale teraz odkąd jest poprawione to nie mamy już raczej tego problemu. Do czytelników Archido – jak często sprawdzacie elekrytkę? Tak pytam z ciekawości.

  • Bartosz

   teoretycznie chyba przegląd elekrytcznych istalacji trzeba robić tak razz na 5 lat ale polecam najlepszą metode, czyli obserwację – przeciezto często widać, ze coś się zaczyna dziac nie tak, jakieś zwarcie itp. po prostu obserowwanie zmian w domu pomoże zdiagnozować problem. tez na Archido tak piszą, ze trzeba uważnie patrzeć po prostu.

 3. ant

  takie pytanie – kiedy zauważyliście, ze się cos zaczęło dziac z wasza instalacją elekrytyczną? Bo tutaj jest na Archido napisane, ze tak raz na 5 lat trzeba dokałdnie to przejrzeć, anasza była sprawdzana niedawno, ale ostatnio mam wrażenie ze strszie sybko psują nam się żarówki i nie wiem czy to jest kestia słabych ząrówek czy jednka na przykład jakiegoś złego napięcia?

 4. Barbara

  my na przykąłd jakniedawno robiliśmy ocieplenie domu to przy okazji przejrzeliśmy wsyztsko żeby potemnie było jakiegoś kłucia w tym ociepleniu i rozwalania wszystkiego ale tak jak to tutaj na Archido pisza – regularnie trzeba wszytskosprawdzac i obserwować bo taniej naprawić od razu niż już jaik się cs konkretnie rozwali…

  • Tamara

   no tak trzeba regularnie sprawdzać, zwłaszcza że niektóre przeglądy sa obowiązkowe na przykład przeglądy przewodu kominowego, a pzoa tym wlasnie zanojomi opowiadali jak ten cały rzegląd domu odkładali długo długo i poem okazało się że musza nagezrobić remont dolsłownie wsyztskiego a chcieli tak naprawdę wymienić tylko płytki w kuchni, a okazało się ze musieli robić gruntowne malowanie i wymianę podłog w całym domu i dodatkowe przegląy instalacji, bo gdzieś tam chyab wdała się wlgoć. Także zgodie z zaleceniem Archido – raz na 5 lat przegląd, co najmniej!

 5. Ola

  a czy ktoś ma jakies informacje na ten temat ile kosztują takie przeglądy wykonywane przez spcjelaiste? Mam tutaj na myśli ten przegląd instalacji elektrycznej , bo te kominowe przeglądy nie sa drogie. Właśnie niedawno przeprowadziliśmy się do nowego domu i musimy zaplanować takie rzeczy, bo tak to zawsze mieszkaliśmy w bloku a tam sa troszkę inne zasady.

  • Marta

   wiesz na Archido tutaj pisza w artykule taki orientacyjny czas ribienia przeglądów, ale jak Cię coś niepokoi wcześniej t lepiej szybko skontaktuj się z jakimś fachwcem w tej sprawie, jak naszybciej, bo nigdy nei wiadomo co się może dziac w insta.acjach, a co do cen – szczezre nie mam pojęcia, zależy od firmy pewnie i zakresu usług jakie Ci wyśiwadczą, czy masz dużo instalacji czy są jakies problemy itp. sprawdź oferty firm najlepiej.

 6. Karolina

  tak jeszcze zapytam – może tos tutaj z czytających Archido ma jakies doświadczenie kiedy trzeba robic takie przeglądy na przykład dachu. Nie jest tu wsponaine też o instalacji hydraulicznej. Czy cieknący kran to jest problem tylko uszczelki czy całej instalacji na przykład?

 7. dory

  teraz się zastanaiwmay czy coś nie dzieje się z nasza siecią elektyrczną w domu. Na Archido pisza, ze trzeba raz na 5 lat przynajmniej sprawdzić, u nas dokałdny przegląd tego był 2 lata temu. Wtedy było wszytsko w porządku. A teraz zwłaszcza w jednymz pokojów cały czas padają żarówki…nie wiem czy to wina słabych żarówek i z etakie się etraz produkuje, czy raczej po prostu mamy jakieś zwarcie. Czy tez macietakie sytuacje z żarówkami? Będę wdzieczna z a każda informajcę!

  • gość

   tojest akrat prawda, ze teraz żarówki sa mało wytrzymałe i u ans w domu tez się ciągle prepalają, ale jednka może nie waro ryzykować i trzeba sprawdzić czy nie masz czegoś z instalacja elekrytczną, żeby spac spokojnie i się nie przejmować tym wszystkim. Wiadomo,z ę tu na Archido ejst napsiane raz na 5 lat, ale częściej neizaszkodzi, zwłaszcza jeslic oś Cię naprawdę niepoki , musisz sprawdzić!

 8. Iga

  przed zimą to by się chyba przydało jakieś porządne uszczelnianie okien i dachu? Tera zto już za póxno w sumie ale odkąd piec u nas właczony to zauważyłam,z ę artykuł z Archido o ocieplaniu domu i ciepłych paraptecaach powinnismy byli przeczytać dokładniej ;)

  • Karolina

   tozrób to sobie jak najszybciej takie uszczelnianie, bo jednak ja teraz jak u nas zaczęło się zimno i pies codzi calymi dniami to widać jakie sa problemy z uszczelnianiem itp. nasz dom nie byłprzystosowany chyba do piecana ekogroszek, sporo ciepła ucieka, zwłaszcza oknami, a na Archido pisali o ciepłym mntazu i tym podobnych sprawach…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *