Masz pytania? Chciałbyś negocjować cenę

Zadzwoń! 517 970 199

Strona główna / Prawo budowlane / Odrolnienie gruntu

Odrolnienie gruntu

Odrolnienie gruntu – jak to zrobić?

Wiele osób decyduje się na odrolnienie gruntu w celu przekształcenia go w działkę budowlaną. Powód jest prosty, gdyż taka zamiana to czysty zysk dla inwestora. Szczególnie w przypadku, kiedy ziemia na działce jest fatalnej jakości, najgorszej klasy i uprawa najmniej wymagających warzyw jest niemożliwa.

Żeby dokonać odrolnienia gruntu muszą być dopilnowane odpowiednie formalności. Teoretycznie każda działka może zostać w ten sposób przekształcona pod warunkiem, że gmina nie będzie planowała uchwalenia nowego planu na zagospodarowanie przestrzeni lub nie wprowadzi akurat zmian do obowiązującego dokumentu. Powszechnie grunty możliwe do odrolnienia to tak zwane nieużytki lub ziemie o najgorszej jakości i nieprzydatne do produkcji. Co można poczynić w celu przekształcenia planu zagospodarowania przestrzeni? Trzeba podjąć właściwe kroki. Pierwszym krokiem jest poprawne wypełnienie wniosku o wyłączenie działki z produkcji rolnej i złożenie podania w wydziale gospodarki nieruchomościami lub wydziału geodezji w starostwie. W treści trzeba zawrzeć następujące dane: dokładne określenie działki będącej podmiotem sprawy przeznaczenia gruntu rolnego na działkę pod budownictwo.

Odrolnienie gruntu – formalności

Poprawnie wypełniony wniosek musi zawierać następujące dokumenty:

  • dokument potwierdzający kto jest właścicielem działki w formie aktu notarialnego albo odpisu z księgi wieczystej

  • wypis z rejestru gruntów z ksero z mapy ewidencyjnej

  • wypis z miejscowego planu przestrzennego zagospodarowania

  • kserokopię mapy działki wraz z planami jej zagospodarowania a także należy zaznaczyć teren wyłączony z produkcji rolnej

Po złożeniu wniosku wystarczy tylko… czekać. Na decyzję trzeba czekać, gdyż gmina nie jest zobowiązana do wydania decyzji w określonym terminie, zatem czas na wydanie werdyktu jest teoretycznie nieograniczone. Kwestia opłat za odrolnienie działek wygląda tak, że działki o powierzchni poniżej 500m2 nie podlegają żadnym opłatom. Wysokość opłaty za większe powierzchnie jest zależna od klasyfikacji gruntu i obliczana jest poprzez ustawowy przelicznik, czyli cenę za tonę zboża. Ceny publikuje Główny Urząd Statystyczny.

Zobacz też:

Projekty domów szkieletowych

Projekty domów nowoczesnych

Projekty domów drewnianych

Zobacz Również

Budowa domu

Samowola budowlana – jakie są jej konsekwencje?

Samowola budowlana to jeden z tych terminów w prawodawstwie dotyczącym budownictwa, który ma bardzo szeroki ...

Jeden komentarz

  1. Gość

    To się tak wydae, ale jest trochę formalności przy załatwianiu tego wsyztskiego.zgromadzenie dokumentów zawsze jest problematyczne. Ale mam pytanie. Czy będzie mi potrzebny do wszystkich tych procedur geodeta, który na przykład działke wyierzy? No dzialka rolnicza nie jest u mnie ogrodzona

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *