Masz pytania? Chciałbyś negocjować cenę

Zadzwoń! 517 970 199

Strona główna / Poradniki / Okapy kuchenne – potrzeba czy przeżytek?

Okapy kuchenne – potrzeba czy przeżytek?

 Okap w kuchni – praktyczne rozwiązanie

Okapy kuchenne to nieodłączny element każdej kuchni. Pochłania wilgoć wydzielaną podczas gotowania, zapewniając nam czystość i przyjemny zapach. Powietrze wciągane przez okap zostaje oczyszczone a następnie przetransportowane na zewnątrz budynku. Wydajność takiego urządzenia powinna być określona za pomocą kubatury kuchennej. Usuwając nadmierną ilość wilgoci, chronimy pomieszczenia przed rozwojem pleśni czy grzybów.

Wyróżniamy dwa rodzaje okapów:

  • Wyciągi – odprowadzają wilgoć poprzez kominy
  • Pochłaniacze – posiadają specjalistyczne filtry, odpowiedzialne za usuwanie nieprzyjemnego zapachu oraz ochraniające ściany przed osadzaniem się uciążliwych plam tłuszczu. Są umiejscowione w pomieszczeniach pozbawionych kanału wentylacyjnego.

Okap kuchenny – jaki wybrać?

Istnieją różnorodne rodzaje okapów – od tradycyjnych, najczęściej w odcieniach bieli do nowoczesnych, różnokolorowych i wielokształtnych. Znajdują się bezpośrednio nad kuchenką. Wysokość sprzętu nad płytą nie powinna przekraczać 75 cm. Współczesne elementy pracują cicho, są trwałe i bezawaryjne.

Okapy kuchenne poprawiają mikroklimat naszych pomieszczeń, są niezwykle użyteczne.

Zobacz też:

Projekty domów szkieletowych

Projekty domów nowoczesnych

Zobacz Również

Jak wybrać idealny dom dla siebie?

Budowa nowego domu to zawsze ogromne przedsięwzięcie dla jego przyszłych lokatorów. Wiąże się ona z wieloma etapami, do których trzeba się odpowiednio przygotować. Najważniejszym z nich jest wybór odpowiedniego projektu, który spełni nie tylko nasze wymagania, ale również będzie idealnie dopasowany do warunków naszej działki. Na co zwrócić uwagę przed rozpoczęciem prac budowlanych? Podpowiadamy!

12 komentarzy

  1. Milena

    U mnie się bardzo przydają, bo dużo gotujemy. Często coś się troche przypali, robi się sporo dymu, włączamy na chwilkę okap nad kuchenka i bardzo szybko opary zikaja, wietrzenie okna nie jest az tak skuteczne. Tylko takie okapy się strasznie tłuszzcą i ciężko się je myje…ale i tak uważam, że warto, polecam.

    • C.

      U nas bez okapu tez ani rusz, to jest tak przydatne urządzenie ze człowiek nawet niezdaje sobie sprawy!!! Zwłaszcza zima jak okna sa pozamykane o jak tu nawet wywietrzyć kuchnię jaksię gotuje, a para i różne zapachy się mieszają i unosza w kuchni wiec robi się ciężko na dłuższą mete przebywać w takim pomieszczeniu, okap rozwiazal problem od razu

      • Beata

        Przeżytek to zdecydowanie nei jest. Chyba jszcze ni bylam w nowoczesnej kuchni, ktra nie ma takiej technologii jak okap. Teraz wszyscy to montują b tochyba najrpstsza droga do zapobiegania parze wodnej, rozwojowi plesni i grzybów i wilgoci. Jak dla mnie zdecydowanie na tak!

      • Ala

        W dodatku teraz okapy kuchenne wyglądają naprawdę stylowo. Wystarczy przejrzeć oferte, nie sa takie toporne jak kiedyś. Można je oczywiście też zabudowac albo wybrać jakiż zdobiony. Do każdej kuchni da się znaleźć coś odpowiedniego. U nas kuchnia w stylu prowansalskim wieć biały dość prosty okap w takim stylu. Pozdrawiam serdecznie!

        • Beata

          My zdeycodwalismy się jednak na zabudowę okapu, bo w nowoczesnej kuchni dobrze to pasuje z całością. Jeszcze jest duzy wybór w metalowych kolorach i o dość geometrycznm kształcie, więc zabudowany wygląda naprawdę świetnie. Można dpasowac design do swojego wnętrza.

  2. Tamara

    Nie wyobrażam sobie nie miec okapu kuchennego! Oczywiście, ze nie jest to przeżytek tylkoniezbędna potrzeba w każdej kuchni, od razu jest inny mikroklimat w pomieszczeniu, nie ma problemów z wilgocią tak jak przy braku okapu. Ważne tylko, żeby pamietac go włączyć.

  3. gość

    Ja też! Ja też. Okapy kuchenne to jest połowa roboty, bo nie trzeba ciągle malować ciemniejących rogów w kuchni. A i w dodtaku po prostu okapy teraz są łądne i do kuchni pasują, taki designerski dodaje adnego wyglądu, est dobrym wykończeniem wnętrza, też polecam serdecznie. Warto przeczytać ten artykuł z Archido!

  4. XX

    A co polecacie bardziej – WYCIAGI CZY POCHŁANIACZE? Bo zastanawiam się który wybrać…w sklepach jest duża oferta okapów kuchennych. Przez taki wybór az trudno się zdecydować…Czy ktoś z odwiedzających stronę Archido coś o tym słyszał?

  5. Gosc

    My mamy pochłaniacz w naszej kuchni jeśli chodzi o rodzaj okapu. Dla nas wygodniejszy, bo wymienimy filtr co jakiś czas i można spokojnie dalej odpalać sprzet podczas gotowania bez bezsensownego otwierania cąły czas okien na przykład tak jak jest zimą. Swietna sprawa zwłaszcza dla osób, które dużo czasu spędzają w kuchni.

    • XX

      Ok wielkie dzięki za podpowiedź, pojawiły się wątpliwości jeśli chodzi o okapy kuchenne, wydaje się ze to prosta sprawa a jednak jest różnorodność i treba się konkretnie zastanowić nad doborem odpowiedniego, ale chyba pochłaniacz faktycznie wydaje się mniej kłopotliwy. Super, że na Archido można trafić na komentarze innych użytkowników.

      • Gosc

        Ok, nie ma sprawy, wiem jak to jest trudno cokolwiek wybrać, zwąłszcza jak jest taki wybór na rynku, naprawdę szeroki wachlarz produktów, każyd coś oferuje i później nie wiadomo na co się zdecydować. Dobrze, ze od czasu do czasu można sobie zajrzeć spokojniedo artykułów które się znajdzie na Archido i pokomentować, bo wtedy na pewno znajdzie się ktoś kto miał podobny problem i coś z pewnością doradzi. Pozdrawiam!

  6. Paweł

    jedyne co mnie wkurza w takich okapach to to, zę jednak cały czas sychac ze pracują i wcale nei zawsze sa takie ardzo ciche, chcoiaz i tak jest coraz lepiej i kolejne które wymieniamy na nowsze są coraz lepsze i coraz ciszej pracują,ale też mimo że czasem denerwuje mnie to brzęczenie to nie wyobrażam sobie, żeby w trakcie gotowania nie włączać okapu. Wtedy wszytsko paruje i robi się wilgoć i osadza wszędzie na oknach i meblach. Także okapy kuchenne to świetna inwestycja. Polecam!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *