Masz pytania? Chciałbyś negocjować cenę

Zadzwoń! 517 970 199

Strona główna / Poradniki / Budowanie / Pomieszczenia na poddaszu – jak zaaranżować przytulną przestrzeń?
poddasze użytkowe

Pomieszczenia na poddaszu – jak zaaranżować przytulną przestrzeń?

Domy z użytkowym poddaszem cieszą się dużą popularnością wśród inwestorów – dodatkowa kondygnacja pozwala wygospodarować w projekcie zaciszną strefę nocną z przytulnymi sypialniami czy wygodnym kącikiem do pracy. Jednak zaaranżowanie takiej przestrzeni nie zawsze jest proste – duże skosy oraz problem z odpowiednim doświetleniem takiego wnętrza często spędzają sen z powiek nawet profesjonalnym architektom! Jak wydobyć to co najlepsze z pomieszczeń na poddaszu i cieszyć się przytulną, klimatyczną, niebanalną przestrzenią? Jak wyeksponować oryginalność takiego wnętrza? Oto kilka cennych porad do stworzenia wymarzonych czterech kątów.

Poddasze użytkowe – Wykorzystaj każdy centymetr powierzchni poddasza!

Na stopień trudności w zaaranżowaniu poddasza użytkowego wpływa w dużej mierze kształt pomieszczenia (mniej lub bardziej proporcjonalny) oraz dach – jego kształt, kąt nachylenia czy też ścianka kolankowa (czyli dodatkowa ściana wieńczącej kondygnacji w danym budynku, stworzona z myślą o podniesieniu dachu), której wysokość wynosząca co najmniej 110 cm może znacznie ułatwić naszą pracę. Czasem inwestorzy decydują się także na modyfikację projektu i podniesienie tej właśnie ścianki, by poddasze w domu stało się użytkowe i wygodne do życia. Najłatwiej stworzyć mieszkalne poddasze w przypadku dachu mansardowego (łamanego) i dwuspadowego, a może być to nawet niemożliwe, gdy w naszym projekcie przewidziano dach kopertowy.

Co z wentylacją na poddaszu użytkowym?

W przypadku pomieszczeń na poddaszu użytkowym nie tylko łazienka wymaga specjalnej wentylacji, ale także każde zaaranżowane przez nas pomieszczenie, niezależnie od tego czy jest to sypialnia, gabinet do pracy czy niewielka garderoba. W przypadku takiej kondygnacji tradycyjna i najczęściej stosowana wentylacja grawitacyjna (czyli odprowadzenie ciepłego powietrza na zewnątrz przez specjalne pionowe kanały wentylacyjne przy wykorzystaniu różnicy ciśnień) może okazać się mało skuteczna i nieekonomiczna ze względu na zbyt krótkie przewody wylotowe (poniżej 2 metrów). Dla jeszcze większej energooszczędności i tańszego ogrzewania warto zastanowić się nad coraz popularniejszą wentylacją mechaniczną z systemem rekuperacji (odzyskiwanie ciepła). Zapewni nam to tańsze ogrzewanie i efektywniejszą wentylację w przypadku mieszkań na poddaszu.

Okna to także ważny element w systemie wentylacji poddasze. W tym przypadku okna połaciowe zapewnią nie tylko napływ świeżego powietrza, ale też i odpowiednią ilość światła. Według ekspertów powinny one stanowić mniej więcej 10 procent powierzchni podłogi w danym pomieszczeniu. Najlepiej ulokować takie przeszklenia od południa – to właśnie od tej strony świata słońce będzie oświetlało pokoje najdłużej – w miejscu nieosłoniętym przez inne budynki (np. sąsiadujący dom) czy wysokie drzewa. Innym sposobem na jasne, przytulne wnętrze jest między innymi lukarna, francuskie balkony czy coraz popularniejsze, często stosowane w garderobach świetliki tunelowe. 

Dobierz odpowiednie wyposażenie pomieszczenia na poddaszu

Niekiedy racjonalne zagospodarowanie przestrzeni poddasza użytkowego będzie wymagało od nas mebli dopasowanych co do centymetra. Warto rozważyć wykonanie niektórych elementów na wymiar, dopasowanych pod względem skosów i powierzchni do zagospodarowania, by nie stwarzać wrażenia przeładowania.

Jeśli brak nam miejsca na komody i szafy do przechowywania książek, płyt i innych drobiazgów można rozważyć zagospodarowanie ścian i skosów wykonywanymi na wymiar półkami. Drewno ociepla nawet chłodne wnętrze, wygląda stylowo, a dodatkowo tego typu regał zajmie zdecydowanie mniej miejsca niż tradycyjne szafki. Dodatkowe wiklinowe koszyki i inne kolorowe pudełka ustawione na półkach stanowią idealne rozwiązanie, gdy nie wszystkie przedmioty chcemy przechowywać na widoku. 

Zobacz też:

Projekty domów szkieletowych 

Projekty stajni

Projekty altan ogrodowych

Jak zaaranżować poddasze użytkowe, by stało się przytulne?

Designerski loft? Modernistyczne wnętrze? A może pomieszczenie w stylu prowansalskim? Nieważne jaki styl wybierzesz, kieruj się kilkoma podstawowymi zasadami, by urządzić poddasze użytkowe z głową i wydobywać z niego to co niepowtarzalne i niespotykane w przypadku innych kondygnacji.

Warto postawić na jasne kolory ścian oraz podłóg takie jak beże, biele i pastelowe odcienie, zwłaszcza w przypadku niskiego i dość ciemnego lokum. Sprawią one, że wnętrze będzie wyglądało na przestronniejsze, wyższe, optycznie powiększone. Fronty mebli w tym samym lub równie jasnym kolorze sprawią, że dodatkowo wizualnie go nie zmniejszymy. Unikniemy także efektu przeładowania pomieszczenia jeśli zdecydujemy się na ustawienie mebli wzdłuż ścian i pozostawienie wolnej przestrzeni na środku pokoju.

Jeśli chcemy by pokój stał się wyrazisty i stylowy możemy wybrać dodatki w intensywnych kolorach – wzorzyste poduszki, plecione koce i pledy czy szklane, barwne lub ażurowe wazony. Ożywią one każde wnętrze. Nie przesadzaj jednak z ich ilością – lepsze jest wrogiem dobrego, a nadmiar detali spowoduje efekt nieuporządkowania! Niektórzy inwestorzy decydują się ponadto na eksponowanie nieodzownych elementów konstrukcyjnych takich jak belki, podpory, słupki i krokwie. Za pomocą lakierów i impregnatów można wydobyć naturalne piękno drewna, które każdemu wnętrzu podaje szlachetnego wyglądu.

Odpowiednie oświetlenie to połowa sukcesu! Zwykle pomieszczenia na poddaszu użytkowym najlepiej oświetlić za pomocą kinkietów. Na rynku dostępnych jest wiele różnych rodzajów – zarówno tradycyjnych, jak i nowoczesnych, dających różną ilość światła. Do nieco wyższych pomieszczeń nadadzą się także klasyczne żyrandole. Ciemne zakamarki pokojów rozświetlą dodatkowe lampy – nieduże biurkowe czy też te większe podłogowe.

Jakie pomieszczenia nadają się na poddasze użytkowe?

Przytulna sypialnia lub pokój dla dziecka, klimatyczny salon, zaciszny gabinet z biblioteką czy funkcjonalna łazienka. Tak naprawdę przy dobrym rozplanowaniu wnętrza każde pomieszczenie można stworzyć na poddaszu użytkowym.

W sypialni warto pomyśleć o usytuowania łóżka na pełnej ścianie lub jeśli wszystkie ściany mają niedużą wysokość i skosy trzeba wówczas rozważyć niskie łóżka japońskie (wysokie na około 20 cm), których wygoda nie różni się od tradycyjnych kanap i legowisk. Łóżko należy ustawić od takiej strony, by poranne słońce nie raziło śpiącego albo zainwestować w półprzepuszczalne rolety, nieodcinające pomieszczenia zupełnie od naturalnego światła.

Do pokoju dziennego będą natomiast pasowały nowoczesne meble – niskie narożne kanapy, nieduże stoliki czy wygodne pufy, a w gabinecie wygodnym rozwiązaniem będą wysokie regały pod ścianami, pozwalające zachować niezagraconą centralną przestrzeń pokoju i uporządkować przestrzeń na segregatory, książki i dokumenty, których w domowym biurze zawsze jest pełno. Biurko obowiązkowo musi być ustawione przy oknie i zostać doświetlone dodatkowymi lampami czy kinkietami.

Przestrzeń na poddaszu to dobre miejsce na sypialnię dla dziecka przede wszystkim ze względu na niedużą wysokość pomieszczeń potrzebną maluchom na początku ich życia. Postawmy wtedy na jasne ściany i wielobarwne dodatki – poduszki, pudła, naklejki na ściany, a także na dodatkowe źródła światła (a najlepiej również dodatkowe okna dachowe), by wnętrze nie było przytłaczające. Elementy konstrukcyjne takie jak krokwie czy belki mogą posłużyć jako wzmocnienia przy mocowaniu huśtawki lub hamaka w dziecinnym pokoju. Takie rozwiązanie jest nie tylko stylowe i niebanalne, ale też z pewnością sprawi frajdę niejednemu malcowi!   

Przestrzeń pod skosami może zostać wykorzystana również na wbudowane we wnęki schowki i szafy – odpowiednie miejsce na ubrania, buty i dodatki, a więc jako minigarderoba! 

Zobacz Również

nowoczesna podsiadlosc

Dom jak ze snu – Zobacz najlepsze projekty okazałych rezydencji!

Reprezentacyjny wygląd, okazałe wnętrze i maksimum możliwości – w tym przypadku może chodzić tylko o jedną kategorię projektów a są nią oczywiście rezydencje. Ten rodzaj budynków spełni oczekiwania nawet najbardziej wymagających inwestorów, którzy chcą na co dzień otaczać się luksusem. Jakie propozycje domów powyżej 200 m2 oferują nam obecnie projektanci?

19 komentarzy

  1. Ewelina

    Zawsze mi się marzyła taka sypialnia na poddaszu użytkowym i dlatego tez na Archido szukaliśmy właśnie dokąłdnie takiego domu z poddasezm, żeby mieszkania na górze miały skosy teraz dzięki artykułowi jak się wczytałam trochę to widze, ze bez problemu da się zaaran zowac mieszknaie tylko musimy mieć odpowiednie spady zaprojetowaane będziemy tego pilnować. Pozdrawiam!!!

    • karolina k.

      Wiesz, na przykład jak kupujesz gotowy projekt to już od razu masz to rozplanowne, teraz się raczej na mieszkania na poddaszu chyba nie robi czterospadowych dachów bo to ciężko urządzić. Ale taki dwuspadowy to nie problem. i faktyczniepolecam i potwierdzam, zę skosy w takich pokojach wyglądają fajnie, u nas zrobiliśmy co prawda nie sypialnie ale pokoiki dzieci, dzieciaki sa bardz zadowolone! Pozdrawiam serdecznie czytelników Archido!

  2. Katarzyna

    Sypialnia na poddaszu użytkowym to jest akurat strzał w dziesiątkę! Mytam zroblismy sypialnię, a potem zmieniliśmy ja na pokoik dla dziecka. Przynaję, ze były trochę zagadki jak ustawić łózko, żeby nie uderzyć się co ranogłową w skosy, ale postawiliśmy na nizsze wersje. A do tego jeszcze mieszkanie na poddaszu, tak jak to pisza na Archido, ma fajne belki, słupy, jest lekko surowe, często ma dużo drewna i ma poporsu niepowtarzalny klimat.

    • Ilona

      surowość surowością, to jest na pewno etraz modne, w ogóle zrobił się jakimś straszny bum na drewno we wnętrzach i na elewacjach, ale żeby taka sypialnia miała klimat i była przytulna to nie zapomnijscie o tekstyliach tak jak to pisza na Archido, u nas przy wnętrzu pomagał pan projektant i proponował kupic takie koce z grubym splotem dziergane,uważam, zę uroczo wyglądają, nawet jeszcz większa frajda bo sami kupiliśmy w ierencie zestaw i go zrobiliśmy, to jest super a jaki ciepły jest i miękki ;-)

  3. Katarzyna

    Można na takim poddaszu niexle wykombinować!!! Tak dokąłdnie jak piszą komentujący na Archido pod postem! Na przykąłd takie surwe belki zawsze będą miały swój klimat, skosy też, a ona połaciowe to swietna sprawa, bo na brak słońca nie będzie się narzekać

  4. Edi

    cześć Archido! Ja mam pytanko czy znjadę u Was gdziesjakis post na Facebookualbo artykuł albo cokolwiek innego właśnie na temat okien i chodzi mi tu okałdnie o okna dachowe, bo mamy w planie zaadaptować nasz strych i pewnie jakies dodtakowe okno by się przydało a nie wiemy co i jak…dzięki z góry za wszelkie informacje!!!

  5. Izabella

    na archido poleca się raczej ajsne kolory, a mnie się wyadej, zę ajkaś ejdna ciemna, wyrazista sciana dobrze by pasowla do takich drewnianych wykończeń i jaśniejszych odcieni ścian. Wyrazistość zawsze jest w cenie. Taka karmazynowa czerwień, ciemny braż albo i nawet fuksja czy ciemny turkus to byłoby coś!

    • Kari

      wiesz, na Archido polecają jasne kolory,b o jasnymi łatwiej powiększyć pomieszczenie, ale jeśli Twoje pokoje na poddaszu użytkowy nie są małe to dlaczego by nie poeksperyemntowac tez z ciemneiszjymi odcieniami. Dla mnie taki mocniejszy akcent zawsze si broni, a jasne, pasteloweściany uzupełnić amarantem lub ciemnym brązem zawsze można, na pewno toedzie wyglądał ciekawie. Ja u siebie ma grafit i jak dla mneij jest bombowo, a każdy kto przyjezdza w odwiedziny zawsze się zachwyca ;-)

      • Sylwia

        ale prawda tez jest taka, ze nie każdy u siebie chce takie odważne kolory a oco na archido podali czyli jasne odcienie biele beze i pastele o jest pcja bezpieczna i asekuracyjna dla wszystkich. Ja tez lubie iemne dodtaki ale na poddaszu gdzie są skosy i łatwo optycznie zmieniszyc pomieszczenie to chyba zdecydowałbym się an konsultcje z projekatnem wnętrz przed takim wyborem u mnie jasne ściany na poddaszu ze skosami, udiwocznione drewniane elementy –słupki, deskiitp, ale mocne akcenty wpostaci poduszek i brązów – pstawiłam na wyrazista grafikę z jednego sklepu. Polecam!

  6. Kalinka

    tutaj jest podopowiedż na Archido, żeby mele stawiac wzdłuż ścian a nie naśrodku pokoju, ale to chyba nie tylko na poddaszu, ale tera raczej wszędzie się tak robi i raczej stara się nie zagracać mieszkania a meble zostają po bokach, czy nie?

  7. patryk

    a co powiecie na ten pomysł z półkami na poddaszu zaaranżowanymi w skosach, zrobionymi na wymiar i dopasowanymi? Bo mnie się wydaje, ze takie wypełnione książkami, płytami innymi drobiazgami może zagracić i tak już przez skosy małe pomieszczenie. Co Wy na to? Bo w sumie zgadzam się z Archido, zę warto zrobić na wymiar niektóre rzeczy, ale nei wiem co z tymi półkami…dajcie znac jak jest u Was. My się dpiero wprowadziliśmy ibedziemy kończyc poddasze dlatego szukamy jakiś inspiracji. Z góry dzięki za podpowiedzi

  8. gość

    my mamy u siebie w mieszkaniu pompę ciepła, w sensie u nas w domu, ale tu na Archido na stronie jest napisane, ze neizbędna czy polecana jest rekuperacja z odzyskiem ciepła, czy bez takiego systemu nie da się zrobić mieszkań na poddaszu? Czy jest szansa na inny rodzaj wentylacji bo jednak wydaje mi się ze to cłakiem drogi system a my już i tak sporo zainwetsowalismy w pompę ciepła i z etgo wycofywać byśmy się za bardzo nei chcieli

  9. Alina

    popieram opcję wymienioną tu przez archido z jasnymi ścianami, jednak to logiczne, ze jasne kolory optycznie pomoga powiekszyc takie poddaszowe, ale i każe pomiesczzenia i całość nie będzie taka przytłaczająca, ciemna, ponura, depresyjcna ;-) pozdrawiam serdecznie posiadaczy przytulnch poddaszy użytkowych ;-)

    • Milena

      tu ktośpisał, ze ma jedną ciemną scianę i tez jest ok,w suie to zależy od pomieszczenia, jednak niektóre pomiesczenia dachowe wcale nie sa takie niskie i ciemne, więc jeśli pokój wygląda na normaln, ma dachowe okna i odpowiednio jest doświetlony a ma jakies tylko skosy to wydaje mi się, ze tu kolor ścian nie am az takiego dużego znaczenia, właśnie jeśli pojawi sięjakiś ciemny elelemt to mam wrazenie ze nie jest tak mdło i mało wyraziście. Najlepiej przeparzec na Archido style aranżacji wnętrz, tam są wskazówki, myslę, ze na mieszkanie poddaszowe tez cs się tam znajdzie.

  10. B.

    właśnie odnoszę wrażenie, ze jak się zrobi takie regały z kasiazkami zabudowujące całość ścian to wtedy to będzie zagracone…czy ktos u siebie to robił i może się wypowiedzieć, bo akurat dla tej opcji na Archido nie ma dodanych zdjęc…

    • Marlena

      ale nikt tunie mówił, żeby całe sciany okładac regałami na książki i inne rzeczy. Tu mowa o jednym, mozęd wóch niewielkich regałach, które będą doskoale wpasowwane w sciany, jeśli się dobrze wszystko rozlanuje to nic nie będzie zagracone spokojnie ;-) też jestem fanka takichpokojów, jednak u nas nie udałosię mieszkań na poddaszu zrobić, zrobiliśmy dom parterowy. Pozdrawiam czytelnikwó Archido!

  11. Beata

    mój syn az taki mały nie jest, bo to już 12latek, le od razu jak się mielismy w planie przeprowadzac to uparł się, zę chce dom z poddaszem i chce mieć pokój na górze. Sam wszytsko rozplanowywał, trochę mu tylko pomagaliśmy, ale tak jak to pisza na Archido w tym artykule- pokoj dla dziecka na poddaszu to jest najlepsza opcja na świcie. Polecam szczerze z własnego doświadczenia!

  12. Iga

    jak już miałabym mieć dom z poddazem, a mam niestteyy tylk parterowy, to wtedy na pewno zaarnazowłabym sobie ganinet w taki miejscu, prmienie słońca wpadające przez okna dachowe t brzmi swietnie! Ale z drugiej strony pomysł z sypialnią tak jak jest napsane na Archido tez brzmi wspaniale! Pozdrawiam serdecznie!

  13. Paweł

    właśnie rpóbujemy wybrać sbie jakiś gotowy projekt na Archido i wieksozść w tej chwili chyba dominuje właśnie z poddaszem użytkowym, zapewne teraz taka moda. Jednak zastanawimay siew łasneinjak z zagospodarowaniem takich skosó w jaksa na poddaszu, tu niby w artylule pisza ze da się tozabudowac, ale ciekawa jaka jet cena taeigo zabudowania, bo placenie majątku za kilka szafek to mi si enie widzi. Czy ktoś się ozę jakimiś doświadczeniami w tej sprwie podzielić?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *