Masz pytania? Chciałbyś negocjować cenę

Zadzwoń! 517 970 199

Strona główna / Poradniki / Budowanie / Rekuperacja w domu jednorodzinnym
Gwarancja najniższej ceny pustaka ceramicznego
gggggggg

Rekuperacja w domu jednorodzinnym

Koszty eksploatacji budynków rosną, nic więc dziwnego, że każdy szuka rozwiązań, które zmieniają koszty użytkowania. Nowoczesne projekty domów zakładają dobrą izolacje
i nowoczesne rozwiązania grzewcze. Należy do nich między innymi system rekuperacji. Uzyskanie czystego i zdrowego powietrza i obniżenie rachunków za ogrzewanie wymaga skorzystanie z możliwości jakie daje wentylacja mechaniczna.

Czym są rekuperatory?

Rekuperatory to inaczej system wentylacji mechanicznej, która posiada odzysk ciepła. Polega to na tym, że wtłaczanie i wymiana powietrza obywa się przy udziale specjalnego wymiennika ciepła. Tłumacząc to w sposób obrazowy, to system rurek splecionych w warkocz, przez które w jednej przepływa zimne, w drugiej ciepłe powietrze w systemie zamkniętym. Powietrze, choć nie ulega wymieszaniu ogrzewa się nawzajem. Co ważne, system ten gwarantuje również świeże i zdrowe powietrze, wolne od alergenów, jak również rozwiązuje problem z zawilgoceniem budynku.

Jak wybrać dobry rekuperator?

O tym, że wentylacja mechaniczna jest coraz bardziej popularna świadczy jej skuteczność jak prosta budowa i dość tani koszt montażu. Rekuperator to tak naprawdę serce wentylacji mechanicznej- tutaj bowiem następuje odzysk ciepła. Aby dobrać odpowiedni rekuperator trzeba zwrócić uwagę, na następujące parametry:

 • Masa.
 • Poziom hałasu wytwarzany przez urządzenie.
 • Poziom i zakres odzyskiwania ciepła- wraz z rekuperatorem powinny być udostępnione wykresy jak przedstawia się jego sprawność dla suchego powietrza.
 • Ilość zużywanej energii- urządzenie to działa non stop, jest to więc bardzo ważny czynniki, gdyż może okazać się, że oszczędność na ogrzewaniu, zostanie zamieniona na wyższe rachunki za prąd.
 • Dostępność oraz koszt filtrów powietrza, które, aby urządzenie spełniało swoją role, muszą być wymieniane nie rzadziej niż raz na pól roku.
 • Zastosowanie sprawdzonych i niezawodnych wentylatorów od znanych producentów, co zapewnia ich długoletnie użytkowanie.

Podsumowując, rekuperator przeznaczony do wykorzystany w domu jednorodzinnym, musi mieć bardzo wysokie parametry techniczne i jednocześnie posiadać jak najprostszą budowę, tylko wtedy dobrze spełni swoje zadanie.

O autorze

Logo Autora

Archido.pl

Łask ul. Żeromskiego 22
telefon: (43) 43 675 67 67
e-mail: kontakt@archido.pl

www.archido.pl

Zobacz Również

echo-1966014_1280

Ekologiczne ogrzewanie  bez smogu w domu jednorodzinnym

Zmieniający się klimat, głównie z powodu intensywnego uprzemysłowienia i działalności człowieka zaczął się drastycznie zmieniać. ...

11 komentarzy

 1. amal

  W rekuperację postanowiłem zainwestować 3 lata temu i z miesiąca na miesiąc inwestycja się powoli zwraca. Instalacja spełnia wszystkie swoje funkcje i jest bezawaryjna. Zdecydowanie polecam takie rozwiązanie. Korzystałem z usług firmy http://www.bartoszwentylacja.com.pl/ i jestem zadowolony. Nie drogo, profesjonalnie i pewnie. Wszystkim budującym nowe domy polecam ;)

 2. George

  O co właściwie chodzi z tą rekuperacją? Czy to jest tylko wentylacja ? jak to dopasować do domu i czy w ogołe to jest przydatne? Jakie korzyści ma z tego inwestor?

  • Adaś

   Tak zgadza się, dokładnie tak jak masz napisane w tym artykule. Rekuperacja to jest inaczej wentylacja mechaniczna, która pomaga nam obniżyć rachunki, ponieważ korzystamy z czegoś co nazywa się odzyskiem ciepła. System jest tak skonstruowany, ze powietrze ogrzewa się nawzajem. Pomaga też zwalczyć wilgoć w naszych pomieszczeniach. Polecam. Przy wyborze musisz dobrać odpowiedni dla swojego domu, wiec zwróć szczególną uwagę na masę, koszty, poziom hałasu jaki maszyny produkują i tez ile ciepła uda Ci się odzyskać. Musisz sprawdzić wszystkie wykresy albo pogadać z kimś zorientowanym, kto doradzi i pomoże cos wybrać. Pozdrawiam :-)

  • Paw

   Cena rekuperacji zależy od kilku aspektow. Przede wsyztkim od metrażu,wielkości naszego domu, pokojów i ich liczby w domu, w ogóle od rodzajupomieszczeń jakie mamy. Ale także od rodzaju rekuperacji i instalacji jaką sobie zamontujemy w naszym domu. Trzeba doliczyć tez cenę zamontowania tego przez fachowców. Wiekszość wycenia to sobie chyba na około 20 tysięcy z tego co widziałem na różnych forach internetowcyh i na stronach różnych firm, które takie usługi oferują.

   • Martin

    Strasznie drogi ten system…nie wiem czy w jednorodzinnym domku to się opłaca czy nie lepiej pomyslec o takim systemie jak ma się na przykład bliźniaka, bo przecież wtedy koszty się jednak trochę rozkąłdają. Ciekawe czy to faktycznie zwlacza tak skutecznie wilgoc z mieszkania tak jak tutaj w artykule pisze. Ktoś to montował u iebie i może podzielić się opinia na temat opłacalności takiej instalacji? :)

 3. George

  Dzieki wielkie wszystkim za odpowiedzi, bardzo mi pomogliście. Wlasnie o cos takiego mi chodziło, bo walczymy u nas z wilgocią –rogi w pokojach i w kuchni szczególnie robia się czarne…trochę ten system kosztuje, ale jeśli ma pomóc i przynieść oszczędności i to niemałe to chyba warto. Pozdrawiam :)

  • x

   Czasem te rogi czarne się robia od wilgoci i na przykąłd od zlego ocieplenia, cos tam się przedostaje i tak dalej, tłumaczył mi to keidys fachowiec który u nas się zajmował tym. Czasem rekuperacja czyli cąłkieim drogi system nie jest od razu potrzebny na wejście, można taniej naprawić tego typu usterki obecne w naszych czterech kątach.

   • George

    A dobrze, ze mówisz! Musze o tym pogadać z moimi fachowcami. Może to po prostu przeoczyli albo u mnie jest az tak ciezki przyadek ze to już wymaga drogiego systemu. Ale rekuperacja chyba dosyć przydtana tak generalnie? Nie wiem już sam…

 4. Niewiemnic

  Hej, właśnie zastanawiam się nad zakupem i projektem instalacji rekuperacyjnej dla mojego domku, który będzie się budował pewnie jakoś w przyszłym roku. Mam pytanie do osób, które korzystały z tego systemu. Czy same urządzenia wydają jakieś głośne dźwięki? Bardzo bym nie chciał żeby potem mnie to męczyło jak już będziemy mieszkać i jak to sprawdzić. W sensie to, czy będzie głośno.

 5. Gość

  Słuchaj, sa tak różne urządzenia, że na pewno dobierzesz urządzeznia rekuperacji, które są dużo cichchsze, sa mniejsze większe, bardziej i mniej hałaśliwe, wystarczy zorientowąc się konkretnie w firmach, kazde urządzenie powinno mieć dołączona informacje o poziomie decybeli jakie produkuje, ale z reguły to inie sa bardzo uciążliwe urządzenia. Rekuperacja to dobry pomysł. Polecam!

 6. Beata

  Fajnie, ze traz coraz więc firm myśli o ekologii i o tym żeby domy były tanie w eksplatacji albo możliwie jak najtańsze. O tym, że coś takiego jak rekuperacja istnieje dowiedziałam się tak naprawdę przerzucając poradnik na Archido. Szukałam coś o wystrojach wnętr, a wpadło mi w oko kilka artykułow o energooszczędności. Teraz zastanawiam się jak zmienić instalację w moim domu, żeby taki odzysk ciepła dało się zrobić :-)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Projekt domu za darmo