Masz pytania? Chciałbyś negocjować cenę

Zadzwoń! 517 970 199

Strona główna / Poradniki / Zabezpieczenie elewacji w okresie zimowym

Zabezpieczenie elewacji w okresie zimowym

 Prawdziwa polska zima jest niezwykle urokliwa. Długie mroźne wieczory, otoczone białym puchem to jednak prawdziwa zmora dla wszystkich budowlańców. Jak dobrze wykonać zabezpieczenie elewacji przed negatywnym skutkiem mrozów i obfitych opadów śniegu?

Zima to niebezpieczna pora roku, wyrządzająca wiele niechcianych szkód na budowie. Pomimo prężnie rozwijającej się dziedziny architektonicznej, nawet najlepsze i innowacyjne rozwiązania, nie pozwolą na kontynuowanie prac podczas zawiei i zamieci śnieżnych czy siarczystych mrozów. Najlepszym sposobem na ochronę konstrukcji jest jej odpowiednie zabezpieczenie a także zakończenie wszelkich prac w okresie późno-jesiennym. Dzięki temu uzyskamy stan zerowy domu, w którym prace ziemio-fundamentalne zostają zablokowane.

Początkiem budowy każdego domu są wykopy, które są najpodatniejsze na uszkodzenia zimowe. Zabezpieczenie wykopów to trudne zadanie. Należy je przykryć dodatkową warstwą styropianową bądź słomianą matą, ułożoną na samym dnie konstrukcji.

Jeśli myślimy o rozpoczęciu prac budowlanych, warto poczekać z tym do wiosny. Unikniemy wtedy uszkodzeń gruntowych, oszczędzając nasz cenny czas i pieniądze.

Kolejnym elementem o który trzeba zadbać są fundamenty. Bez nich nasz dom nie ma szans na powstanie, w związku z tym ich ochrona to ważny proces o którym nie należy zapominać!. Zima powoduje podnoszenie się wody gruntowej, dzięki czemu wylane fundamenty mogą zostać uszkodzone. Dobrym pomysłem na ich odpowiednie zabezpieczenie jest użycie elementów nie podatnych na mróz, dzięki temu materiał nie będzie nasiąkał ani zamarzał. Fundamenty powinny być przykryte warstwą styropianu a także posypane niewielką ilością ziemi – szczególne ważne dla konstrukcji zawierającej piwnice.

Następną częścią jest dach. Elewacje nie posiadające całkowitego zadaszenia, powinny być pokryte specjalną częścią desek bądź płytek niepodatnych na uszkodzenia, spowodowane nadmierną ilością wody. Następnie dach pokrywa się papą.

Zabezpieczając dom należy uwzględnić także wszystkie otwory budynku tj. drzwi i okna. Ochrona ta nie tylko zabezpieczy elewację przed wpadającymi płatkami śniegu, ale i złodziejami czy wścibskimi gapiami. Świetnie sprawdzą się deski, cegła, bloczek, pustaki czy odpowiednia folia. Jeśli budynek posiada już zamontowaną stolarkę okienną, należy ją ustalić w konfiguracji rozszczelnionej, umożliwiając konstrukcji poprawne wentylowanie.

Zabezpieczenie elewacji budynku jest niezwykle istotne, jeśli chcemy cieszyć się solidnym, pięknym domem przez długie lata.

Zobacz Również

Jak wybrać idealny dom dla siebie?

Budowa nowego domu to zawsze ogromne przedsięwzięcie dla jego przyszłych lokatorów. Wiąże się ona z wieloma etapami, do których trzeba się odpowiednio przygotować. Najważniejszym z nich jest wybór odpowiedniego projektu, który spełni nie tylko nasze wymagania, ale również będzie idealnie dopasowany do warunków naszej działki. Na co zwrócić uwagę przed rozpoczęciem prac budowlanych? Podpowiadamy!

7 komentarzy

  1. Paweł

    Potrzebuje porady. Jak zabezpieczyć dom przed zimą? Chodzi mi najbardziej o elewację, ale tez o dach i okna? Czy sa jakieś specjalne impregnaty, może farby odporne na niskie temperatury? Co z roletami zewnętrznymi? Czy chronią przed mrozem nasze okna ? ktoś cos takiego montował? Z góry dziękuję za wszelką pomoc. Pozdrawiam serdecznie :-)

    • Franek

      Warto jest w trakcie budowy inwetsowac w materiały lespze, wytrzymalasze, mrozoodporne, wodoodporne, żeby nie pochłaniały wody i potem nie pekały. Trzeba wszytsko ocieplić i zabezpieczyć elewację właśnie na etapie budowy. Dobre okna i dobre materiały z których wykonany jest dach też zabezpieczą Cię przed zimą, ale jak mówię, o to trzeb zadbac jeszcze na etapie budowy. Co do impregantow, sa naprzykład do drewna, jeśli masz jakies drewniane barierki itd.to możesz takie pomalować i więcej wytrzymają. Grunt to dobre ocieplenie !

      • paco

        Właśnie wodoodpornośc jest wazna – jak coś nie pochłania wody to nie pęcznieje i nie peka w efekcie. Polecam też zabezpieczy drewniane elemety- terazw nowoczesnych projektach pełno takich okładzin. Jakas imprgnacja wytrzyałym na mróz preparatem na pewno nie zaszkodzi. Polecam doczytać na Archido o dociepleniach. Tez moga się przydac. Pozdrawiam

  2. Gość

    Własnie chyba gdzies na archido o tym czytałem, zresztą prawie wszyscy moi znajomi tak mi radzili, żeby wstrzymać się z budową do wiosny, chcieliśmy zacząć teraz ale już zaczyna robic się zimno a to oznacza, ze byłby problem z peknieciami i tego typu sprawami. Jednak niskie temperatury w czasie budowy robią swoje, elewacji wtedy nie da się uchronić

  3. Tamka

    jak myślicie, czy warto jest zaczynać budować na przykąłd pózną jesienią i wczesną zimą jeśli jeszcze temperatury są znośne a snieg nie pada? Bo zastanawiam się jeśli tak to jak zabezpieczyć wszystko jest postawię na przykąłd tylko fundamenty – czy wytrzymają. I czy na przykład dach iokna i dzwi będzie trzeba wtedy jakoś specjalnie zabepzpieczyć, żeby snieg nie wpadął itp. jakie są szanse że to wytrzyma i przetrwa nawet dość mroźną zime?

  4. Michał

    Dzieki Archido za artykuł na taki teraz bardzo aktualny temat! Szukałem dgzieś informacji, a tutaj jest to fajnie zebrane. Nie trzeba szukać, pozdrawiam serdecznie i zycze szczęśliwego nowego roku :)

  5. Michał

    Dzieki Archido za artykuł na taki teraz bardzo aktualny temat! Szukałem dgzieś informacji, a tutaj jest to fajnie zebrane. W ogóle temat zabezpieczeń elewacji jest taki bardzo subiektywny, kazyd ma pzretestowane inne środkoki u ażdego sa inne materiały elewacyjne, wiec to wszytsko dizała inaczej, dlatego dobrze że sa takie fora, na których można się troszkę powymieniać doświadczeniami Nie trzeba szukać, pozdrawiam serdecznie i zycze szczęśliwego nowego roku :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *