Masz pytania? Chciałbyś negocjować cenę

Zadzwoń! 517 970 199

Strona główna / Poradniki / Budowanie / Budowa domu sposobem gospodarczym – tanio, a czy ryzykownie?
Budowa domu

Budowa domu sposobem gospodarczym – tanio, a czy ryzykownie?

Budowa sposobem gospodarczym to dom postawiony taniej niż w przypadku zlecenia. Czy jednak tanio oznacza lepiej?

Na czym polega budowa systemem gospodarczym? Inwestor sam zajmuje się nadzorem prac organizując wykwalifikowanych wykonawców do poszczególnych prac – przy czym często większość z budowa domunich wykonuje sam. Dotyczy to oczywiście zadań, które można wykonywać samodzielnie i bez odpowiednich uprawnień. Na barki inwestora spadają w takim przypadku również inne wyzwania: kwestia dokumentacji i pozwoleń na budowę czy przyłącza, zaopatrzenie i organizacja transportu materiałów czy też sprzętu – nierzadko ciężkiego – na budowę. Samodzielna budowa jest więc z pewnością tańsza, ale wymaga nie tylko ogromnych pokładów energii, ale i wiedzy technicznej, kontaktów w branży, doświadczenia.

Niezbędny kierownik budowy

Niemożliwa jest budowa systemem gospodarczym w pełni bez zewnętrznego wsparcia. Inwestycja wiąże się m.in. z zatrudnieniem kierownika budowy mającego państwowe uprawnienia do tego typu zadań. Musi również m.in. być zrzeszonym w izbie samorządu zawodowego, a także dysponować ważną polisą ubezpieczeniową od odpowiedzialności cywilnej. Wśród jego obowiązków jest bowiem nie tylko plan zagospodarowania czy też harmonogram prac, ale i bezpieczeństwo prac.
A formalności nie brakuje. Konieczna jest np. analiza miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Ten odnaleźć można w zasobach wydziałów architektury w poszczególnych urzędach gminy. Samodzielna inwestycja oznacza więc nie tylko perspektywę pracy fizycznej, ale i dokumentalnej – godnej archiwisty. Wniosek o pozwolenie na budowę złożyć można dopiero mając projekt budowlany z niezbędnymi uzgodnieniami.

Bank a budowa sposobem gospodarczym

Ważna, w przypadku budowy domu systemem gospodarczym, jest kwestia jego finansowania. W przypadku, gdy źródłem inwestycji jest kredyt hipoteczny, można spodziewać się określonego czasu od banku na realizację. Zazwyczaj nie ma zgody na to, by budowa trwała dłużej niż 24 miesiące – jeśli można spodziewać się dłuższego okresu, warto od razu negocjować warunki oddania inwestycji. Ważnym elementem jest także kosztorys inwestycji. W przypadku korzystania z pośrednictwa wykwalifikowanych firm mających niemałe doświadczenie w tym zakresie, to one biorą na siebie odpowiedzialność za analizę. Samodzielne tworzone kosztorysy – nawet przy wykorzystaniu odpowiednich szablonów, które można znaleźć w Internecie – mogą znacznie odbiegać od rzeczywistości. A źle opracowany kosztorys budowy systemem gospodarczym spowodować może, iż bank uzna szacunki za zawyżone lub zbyt niskie. To z kolei może doprowadzić do tego, iż budowa systemem gospodarczym – choćby i ambicji inwestorowi nie brakowało – zostanie zablokowana przez bank ze względów formalnych.

Zobacz gotowe projekty:

Projekty domów szkieletowych

Projekty domów drewnianych

Zobacz Również

nowoczesna podsiadlosc

Dom jak ze snu – Zobacz najlepsze projekty okazałych rezydencji!

Reprezentacyjny wygląd, okazałe wnętrze i maksimum możliwości – w tym przypadku może chodzić tylko o jedną kategorię projektów a są nią oczywiście rezydencje. Ten rodzaj budynków spełni oczekiwania nawet najbardziej wymagających inwestorów, którzy chcą na co dzień otaczać się luksusem. Jakie propozycje domów powyżej 200 m2 oferują nam obecnie projektanci?

8 komentarzy

  1. Paweł

    No właśnie, czy to jest obarczone jakimś ryzykiem? Wiem, ze dokumenty i cała budowa będzie wtedy na mojej głowie, ale część rzeczy będziemy mogli wykonać sami, będzie taniej. Do niektórych prac jak elektyrka czy przyacza wynajmie się ekipę. Co wtedy z dziennikiem budowy? Ja musze goprowadzić i ja jestem za wszystko odpowiedzialny?

    • Ania

      Dziennik budowy i nadzr wtedy sam sobe prowadzisz bo jakby wtedy chyba stajesz się łownym wkonawcą. Elektryka i takie rzcezy to bezpieczniejesli zrobi to sprawdzona dobra ekipa. Nie ukrywajmy, wieksozsc ludzi w Polsce, która buduje swój dom robi to wlasnie metodą gospodarczą żeby było taniej. Mało kto może sobie pozwolić na wynajiecie do każdej cegły osobnej ekipy. Każdy ma gdzies to w głwoie ze trzeb aoszczedniej

      • Paweł

        U nas zostają jeszcze takie pozostałości po poprzednich czasach, ze każdy próbował oszczędzić. Jedni pomagali drugim. Każdy się na czymś znał. Tak to się dało dom wykończyć niedużym kosztem. Teraz jednak bym się na coś takiego nie odważył. Zwłaszcza jeśli chodzi o wszelkieg rodzaju instalacje elektryczne czy wodne. Tu już potrzebny jest odpowiedni fachowiec, bo samemu można narobić chyba tylko bałganu…

        • Kazik

          Wiadomo, ze do instalacji pradu, wody czy tego typu rzeczy można poprosić fachowców, ale na przykład kopanie fundamentów i mury można zrobić z pomocą kogos kto się na tym zna. Chociaż też sobie tego nie wyonrazam, wiem, zę ludzie tak robia. Jak ktoś pracuje i jest zalatany to ciężko będzie mu dopilnować wszytskeigo samemu i zrobić to sposobem gospodarczym…

  2. Tymoteusz

    Mysle, ze teraz jednak ludzie odchodzą od robienia wszystkiego metodą gospodarcza, jednak jak ktoś się nie zna na czyms to cudów nie zrobi, a niechlujnie i niesolidnie pobudowany dom to bez sensu robota przecież. Budowa domu sposobem gospodarczym już chyba odeszła do lamusa, raczej wynajmuje się fachowców i tylko nadzoruje prace. Co prawda fachowcy sa teraz rózni i nigdy nie wiadomo na kogo się trafi, ale z drugiej strony, kto ma teraz czas żeby saemu stawiac mury…?!

    • Kamil

      No raczej że tak. To jest jednak pracochłonne aludzie sa teraz zabiegani, żeby na ten dom zarobić, wiec nie maja czasu samemu wszystkiego wykonać, ba…nawet nie maja często czasu tego doglądać. :) można wynająć naprawdę sensowną ekipe która wykona wszystkie prace od A do Z i nie weżmie za to jakiejś pokażnej sumki. Pozdrawiam czytających Archido

      • Leslie

        Teraz tyle firm oferuje wybudowanie domu, ze robienie wszystkiego samemu i wynajmowanie ekip tylko do części prac jest bez sensu,zawszze można coś zrobić niedokąłdnie, a tutaj raczje jeśli wybierzemy dobra ekipe z polecenia to możemy mieć szybko, dobrze i w rozsądnej cenie i oszczędzimy swój czas.

      • kacper

        no właśnie teraz większość ludzi jest tak zabiegana wiec jeśli mieliby do wszystkiego wynajmować inną ekipe i nadzorować całość samodzielnie to brzmi to niweykonalnie, ludzie nie mają czasu odpoczaać teraz po pracy i od pracy, a budowa domu to jednak spore przedsięwzięcie i jeśli nei do końca człowiek zna się na temacie to będzie musiał w to włożyć jeszcze więcej pracy, żeby się wdrożyć…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *