Masz pytania? Chciałbyś negocjować cenę

Zadzwoń! 517 970 199

Strona główna / Budowa domu / Szyby samoczyszczące – świat będzie cały czas czysty
okna

Szyby samoczyszczące – świat będzie cały czas czysty

Nie brudzą się, oszczędzają mnóstwo pracy, ułatwiają życie. Szyby samoczyszczące mają coraz więcej zwolenników chętnie wskazujących je jako jeden z priorytetów podczas stawiania domów czy biurowców.


czyste szybyTo rozwiązanie od lat bardzo popularne chociażby w Stanach Zjednoczonych, gdzie domy często nie mają typowych stropów, a mycie okien dachowych jest trudne. Właśnie na nich stosuje się szyby samoczyszczące.

Obieg powietrza wyczyści szyby

Na czym polega ich fenomen? Producenci szyb zazwyczaj stosują nietypowe rozwiązanie – specyficzny obieg powietrza, który doprowadza do tego, iż brudne cząsteczki są od szkła odpychane.
Wykorzystywany bywa też proces pirolizy. Polega on na tym, iż cząsteczki smoliste, które trafiają na taflę szyby, odrywają się od niej i spalają, gdyż warstwa metalu na szybie rozgrzewa się do odpowiedniej temperatury.
Z kolei np. specjalny rodzaj szkła – określany jako activ – to takie połączenie powłok hydrofobowych, które uniemożliwiają przyłączanie do powierzchni cząstek wody. Warstwa aktywuje się dość szybko – już po kilku dniach kontaktu z promieniami słońca. Nie ma więc obaw, iż krople deszczu pozostawią po wyschnięciu charakterystyczne ślady sprawiające wrażenie większego zabrudzenia, niż w rzeczywistości. To rozwiązanie szczególnie istotne tam, gdzie powietrze bywa brudne choćby od smogu. Szyby samoczyszczące wyposażone w technologię activ charakteryzują się tym, iż są suche znacznie szybciej niż tradycyjne i nie pozostawiają zacieków. To z kolei docenia się bardzo w segmencie ekskluzywnych nieruchomości komercyjnych budowanych coraz częściej w dużej mierze ze szkła.

Szyby szczelnie czyste

Producenci oferują coraz to kolejne środki, które wpływają na stan szyb. Stosowane są dodatkowo np. uszczelniacze, dzięki którym tafla szkła pokrywana jest na zewnątrz niezauważalną gołym okiem, ale trwałą powłoką. Ona jeszcze bardziej ogranicza osadzanie brudu. Efekt to szyby, których nie trzeba myć nawet przez kilkanaście miesięcy, co wydaje się być marzeniem każdej gospodyni domowej.
Szyby samoczyszczące oznaczają więc nie tylko estetykę, ale i ograniczenie kosztów – choćby na ich konserwację i środki chemiczne.

Zobacz gotowe projekty:

Projekty domów szkieletowych

Projekty domów drewnianych

Zobacz Również

drewniana elewacja

Wykończenie domu drewnem – co warto wiedzieć o tym rodzaju elewacji.

Drewno jako materiał konstrukcyjny domów mieszkalnych znany jest do wieków. Obecnie większą popularnością cieszą się ...

3 komentarze

 1. Marta30

  Brzmi trochę nierealnie…jak to samoczyszczące się szyby? Czytam tu o jakiś systemach, które same odpychają brud. Ale to byłoby ułatwienie. Czy takie nowości sa do kupienia w Polsce i co ważne jaka jest ich cena ?! na pewno na razie za drogie jak na polskie warunki…

  • Martyna

   Brzmi jak science-fiction, to fakt, ale z tego co czytam na forach to ludzie specjalnie z tego zadowoleni nie są. Nei orientuje się jak to wygląda cenowo. Gdziez znalazłam ze to wychodzi około 130 zlotych doatkowo za metr kwadratowy. Czyli sporo. Ale nie wiem czy to prawda. To jest do zweryfikowania. Ale takie szyby musza byc podobno ulokowane w akim miejscu żeby miały dostęp do opadów b inaczej to się nei oczyści i nie zadziała, ale nie znam dokałdnie mechanizmów…

 2. Emilia

  Ojej, to faktycznie dosyć sporo. Myślę, że takie rozwiązania są dobre w przypadku domów budowanych w nowoczesnej technologii. W tego typu domach istnieje duża ilość przeszklonych powierzchni, a ponieważ ich utrzymanie w czystości byłoby czasochłonne, stosuje się wtedy takie fajne technologie. Naprawdę coraz bardziej mi się to podoba i przekonuję się, co do tego, ale naprawdę w zwykłym domu jednorodzinnym uważam, że gra jest niewarta świeczki. Lepiej zakasać rękawy i umyć wszystko samemu! :)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *