Masz pytania? Chciałbyś negocjować cenę

Zadzwoń! 517 970 199

Strona główna / Poradniki / Budowanie / Ekologiczne ogrzewanie  bez smogu w domu jednorodzinnym

Ekologiczne ogrzewanie  bez smogu w domu jednorodzinnym

Zmieniający się klimat, głównie z powodu intensywnego uprzemysłowienia i działalności człowieka zaczął się drastycznie zmieniać. Dużym problemem jest emisja dwutlenku węgla i innych szkodliwych gazów do atmosfery spowodowana ogrzewaniem domów jednorodzinnych. Pojawiający się w dużych miastach smog, jako efekt dużej liczby samochodów produkujących spaliny oraz ogrzewania głównie węglem, skłonił do podjęcia kroków na rzecz czystszego środowiska . Dlatego coraz częściej mówi się o zdecydowanie bardziej ekologicznych rozwiązaniach grzewczych, który mogą być zarówno przyjazne środowisku, jak i ekonomiczne.

Ocieplony dom to ekonomiczne i ekologiczne ogrzewanie

Nie tylko dostarczanie energii ze źródeł bardziej ekologicznych, ale także odpowiednie ocieplenie budynku. Dom zabezpieczony przed niepotrzebną utratą ciepła (między innymi przez takie mankamenty jak mostki termiczne, słabej jakości materiały czy nieszczelne okna) równa się oszczędnościom – im mniej ciepła ucieka z wnętrza, tym efektywniejsze i tańsze będzie ogrzewanie. Pomyślmy o odpowiednim montażu okien (przykładowo o tak zwanym ciepłym montażu) i drzwi wykonanym przez profesjonalistów oraz materiałach o dopasowanych do budynku parametrach.

„Szczelna” konstrukcja to mniejsze zapotrzebowanie na ciepło z dodatkowych źródeł. W tej chwili w średniej wielkości domach (o powierzchni około 120-150 m kw) montowane są urządzenia o mocy 10-15 kW. Odpowiednie ocieplenie i zmniejszenie strat ciepła może zmniejszyć te liczby do 5 kW lub nawet poniżej tej wartości.

Ponadto od 2018 roku w Polsce rozpoczął się program „Czyste Powietrze” dla poprawy jakości środowiska, w którym żyjemy. Ministerstwo Środowiska dofinansowywać będzie termomodernizację domów jednorodzinnych, niezbędna do ekonomicznego ogrzewania, oraz wymianę systemów grzewczych na nowe, zdecydowanie bardziej ekologiczne, produkującego zdecydowanie mniej substancji szkodliwych dla naszego otoczenia. 

Pompa ciepła

Choć inwestycja w pompę ciepła wydaje się naprawdę duża, eksperci przekonują, że jest to jedno z rozwiązań najbardziej ekologicznych. System działa bez udziału człowieka – rury ulokowane gruntowo, połączone są z główną pompą ciepła, gdzie właśnie „zebrane” ciepło zostaje zagęszczone, co skutkuje wzrostem temperatury.

Po pierwsze, metody związane z tym rodzajem ogrzewania nie wymagają stosowania paliw stałych, a co za tym idzie – nie produkują szkodliwych substancji, lub produkują ich zdecydowanie mniej (jeśli maszyna wykorzystuje kotły kondensacyjne). Ciepło z różnych źródeł, na przykład z gleby, podziemnych wód czy nawet powietrza, może zostać wprowadzone do domowego obiegu za pomocą tradycyjnych grzejników czy też niskotemperaturowego ogrzewania podłogowego, pomoże ogrzać także wodę także poza standardowym sezonem grzewczym, dzięki czemu ta metoda nie wymaga instalowania choćby dodatkowego bojlera jak w przypadku kotła na węgiel.

Po drugie, brak kopalnych źródeł energii to także pozbycie się uciążliwego problemu ich składowania (co często wymagało od inwestorów tworzenia dodatkowej przestrzeni w postaci powiększonej kotłowni i pomieszczeń gospodarczych odpowiednich do przechowywania różnorakich opałów).

Po trzecie, to system bezpieczny nie tylko dla środowiska, ale i dla domowników – w tym przypadku nie ma szans na niekontrolowany wyciek gazu, oleju czy czadu w niesystematycznie serwisowanych piecach.

Ceny pompy ciepła powietrznej i gruntowej różnią się od siebie znacząco. Podczas gdy pierwsza z nich jest dostępna już od 25 tysięcy złotych, za drugą z wymienionych zapłacimy około 40-60 tysięcy złotych. Wszystko zależy od jakości urządzeń. Choć inwestycja wydaje się droga, to cena eksploatacji zdecydowanie satysfakcjonująca – około 15-30 groszy za kWh.

Pompy ciepła wymagają jednak odpowiedniego przystosowania domu do ich montażu, by całość była opłacalna – doskonała termoizolacja będzie tu niezbędna.

Kotły kondensacyjne na gaz ziemny i nie tylko!

Urządzenie wykorzystujące gaz ziemny do ogrzewania opiera się głównie na procesach spalania gazu, a także odzysku ciepła ze spalin dzięki specjalnym kotłom kondensacyjnym. Choć w przypadku tego sposobu do atmosfery również emitowane są szkodliwe substancje, to jednak ich ilość jest stosunkowo niewielka biorąc pod uwagę na przykład tradycyjne piece do ogrzewania wykorzystujące węgiel. Na rynku dostępne są ponadto kotły kondensacyjne olejowe oraz na gaz płynny.

Odnawialne źródła energii

Nie tylko pompy ciepła, ale także ogrzewanie oparte na odnawialnych źródłach energii to budowanie pozytywnej przyszłości dla ekologii i dobra naszej planety. Nie tylko nie emitują do atmosfery dwutlenku węgla i nie przyczyniają się do postawania szkodliwego dla człowieka smogu, ale też nie wymagają paliw – czerpią energię z promieni słonecznych, siły wiatru czy wody – generalnie z natury, a co za tym idzie, nie wyczerpują złóż paliw kopalnych.

Przykładem są kolektory słoneczne, które stają się coraz popularniejsze, jednak choć inwestycja w panele solarne wydaje się dość wysoka, jest ona perspektywiczna – to wydatek, który zwraca się po kilku latach. Zamontowanie prostego systemu paneli solarnych będzie kosztowało indywidualnego inwestora około 15 -20 tysięcy złotych. Jednakże wydatki związane z użytkowaniem są nieporównywalnie mniejsze od innych systemów cieplnych – mogą one wynieść około 5 tysięcy złotych przez cały okres eksploatacji.

Pellet – co to takiego?

Piece czy kominki na pellet, czyli biomasę (głównie produkty uboczne pochodzenia drzewnego, a więc w tym przypadku sprasowane trociny) to nieco droższa opcja ogrzewania paliwem stałym. Cena takiego ogrzewania może być o 1/5 wyższa niż ciepło dostarczane za pomocą węgla kamiennego, jednak jednocześnie niższa niż ogrzewanie piecem olejowym czy grzejnikiem elektrycznym. Koszt urządzenia na pellet zaczynać się może od około 8 tysięcy złotych do nawet kilkunastu w zależności od producenta sprzętu i wydajności (każde urządzenie musi zostać dopasowane do powierzchni użytkowej jaką mamy w planach ogrzewać).

Zaletą jest wygoda takiego rozwiązania – system, tak jak w przypadku pieców na ekogroszek czy pomp ciepła, nie wymaga dużej ingerencji człowieka, proces jest zautomatyzowany. Do ogrzania dobrze ocieplonego, pasywnego domu potrzebne będą około 3 tony pelletu, natomiast w przypadku domu nieocieplonego ilość tego opału może wzrosnąć nawet dwukrotnie. To pokazuje jak ważne jest odpowiednie przygotowanie budynku do sezonu grzewczego

Tradycyjny piec w wersji eko

Tradycyjne sposoby ogrzewania doczekały się także swoich bardziej ekologicznych wersji. W przypadku pieców na ekogroszek tradycyjny węgiel kamienny został zastąpiony swoim rozdrobnionym odpowiednikiem o obniżonej ilości siarki, który uznany jest za paliwo stałe przyjazne środowisku. Dodatkowy podajnik opału połączony z piecem wykonuje za domowników większość pracy – pobiera odpowiednią dozę granulowanego ekogroszku, a sterownik dostosowuje ustaloną przez właściciela temperaturę w danym momencie. Niski poziom emisji szkodliwych substancji do atmosfery to nie jedyna zaleta – utrzymywanie w budynku stałych temperatur oraz zapobieganie gwałtownemu wychładzaniu się pomieszczeń jest zdecydowanie bardziej ekonomiczne.

Cena tony ekogroszku waha się między około 600 a 1000 złotych. W jednym sezonie grzewczym, w standardowej wielkości domu, potrzebne będzie około 5 ton tego paliwa stałego.

Stosunkowo niski popyt na urządzenia wykorzysujące odnawialne źródła energii spowodowany jest nie tylko wysokimi kosztami systemów, urządzeń, a także ich montażu, ale również warunkami klimatycznymi w naszym kraju. Dla przykładu nieduża ilość słońca i jedynie kilka słonecznych miesięcy w ciągu roku może budzić wątpliwości inwestorów czy kolektory słoneczne poradzą sobie z zapewnieniem ciepła w mieszkania podczas mroźnej polskiej zimy. Dlatego Polacy najczęściej sięgając po takie ekologiczne rozwiązania stosują je jedynie jako wspomaganie innej metody ogrzewania – choćby pompy ciepła, która również w temperaturze poniżej 0 stopni Celsjusza może wymagać też dodatkowego wsparcia. 

Inwestycja w innowacyjne metody ogrzewania domu to nie tylko sposób na ochronę środowiska, co współcześnie zaczyna być priorytetem w walce z uciążliwym smogiem, nadmierną eksploatacją dóbr naturalnych i innymi zanieczyszczeniami , które znacząco obciążają planetę. To także oszczędność dla każdego domostwa. Mimo iż z początku koszty poniesione przez indywidualnego inwestora wydają się zdecydowanie przewyższać te związane z tradycyjnymi piecami, z czasem brak potrzeby zakupu paliw kopalnych oraz większa wydajność tych systemów sprawiają, że eksploatacja jest zdecydowanie tańsza w porównaniu z choćby węglowymi odpowiednikami.

Zobacz też:

Projekty domów szkieletowych 

Projekty stajni

Projekty altan ogrodowych

Zobacz Również

nowoczesna podsiadlosc

Dom jak ze snu – Zobacz najlepsze projekty okazałych rezydencji!

Reprezentacyjny wygląd, okazałe wnętrze i maksimum możliwości – w tym przypadku może chodzić tylko o jedną kategorię projektów a są nią oczywiście rezydencje. Ten rodzaj budynków spełni oczekiwania nawet najbardziej wymagających inwestorów, którzy chcą na co dzień otaczać się luksusem. Jakie propozycje domów powyżej 200 m2 oferują nam obecnie projektanci?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *