Strona główna / Poradniki / Projekt „dom” – czyli jak znaleźć dom idealny dla siebie
Gwarancja najniższej ceny pustaka ceramicznego
Wymarzony dom

Projekt „dom” – czyli jak znaleźć dom idealny dla siebie

Artykuł partnera

Dom idealny istnieje nie tylko w naszych marzeniach. Trzeba odpowiednio dużo czasu albo właściwego doradcy i jesteśmy w stanie znaleźć doskonały gotowy projekt domu, który w niczym nie ustępuje indywidualnemu.

Od czego zacząć poszukiwania projektu domu idealnego?

Na początku musimy wyznaczyć sobie priorytety, a następnie skonfrontować oczekiwania z możliwościami finansowymi, Miejscowym Planem Zagospodarowania działki lub Warunkami Zabudowy.

Co wziąć pod uwagę przy wyborze projektu?

Pierwszym kryterium jest wielkość i kształt działki. Na małej trudno będzie postawić rozłożystą „parterówkę”. Nie każdy projekt nadaje się także na wąską działkę. Warto zwrócić uwagę na miejsce jej usytuowania. W niektórych przypadkach, MPZ* sugeruje budowę domu w podobnym stylu jak pozostałe w okolicy, a nawet kolor elewacji.
Kolejnym bardzo istotnym punktem w wyborze projektu jest sytuacja rodzinna. Inny dom buduje się dla rodziny 4-5 osobowej, inny kiedy ma z nami mieszkać babcia, a jeszcze inny dla pary nie planującej powiększenia rodziny.
Ważny jest styl, w jakim chcemy budować. Mimo, że coraz popularniejsze są nowoczesne domy piętrowe, większość z nas pozostaje wiernymi tradycji. Kochamy poddasza użytkowe, związane z nimi skosy i okna dachowe. Istnieje także silna grupa inwestorów, którzy za nic na świecie nie wyobrażają sobie innego projektu domu niż parterowy.

Jak dopasować projekt  do siebie?

Oczywiście można wybrać odpowiedni projekt samodzielnie. Potrzeba na to dużo czasu. Samo przeglądanie katalogów i stron internetowych zajmuje go sporo. Istnieje ryzyko, że wybrany projekt nie będzie spełniał naszych oczekiwań, bo na przykład pomieszczenia wydają się większe niż wynika z rzutów.

Dlaczego Archido?

Jako, że niekiedy wybór projektu jest decyzją na całe życie, warto zaufać profesjonalistom.
W Archido.pl, rozwiejemy wszelkie wątpliwości i zaproponujemy kilka możliwości dopasowanych do Twoich potrzeb. Podpowiemy czy w okolicy można obejrzeć dom wybudowany według projektu, którym się interesujesz. Ale ostatecznego wyboru dokonasz sam i to jest jedyna rzecz, której nie możemy zrobić za Ciebie.

* Miejscowy Plan Zagospodarowania

O autorze

Logo Autora

Archido.pl

Łask ul. Żeromskiego 22
telefon: (43) 43 675 67 67
e-mail: kontakt@archido.pl

www.archido.pl

Zobacz Również

Dom energooszczędny

Ekologiczne ogrzewanie i przepływ powietrza w domu – jak ogrzewać i klimatyzować budynek

Przepływ powietrza w domu to ważny aspekt rzutujący na codzienny komfort mieszkańców. Na tym założeniu ...

4 Komentarze

 1. Magdziarz

  Świetny blog – dużo informacji i naprawdę przyjemnie czytające się teksty.

 2. Tośka

  W przypadku tego artykułu polecam doczytać sobie jeszcze ten, bo świetnie uzupełnia ten temat i pełny jest dobrych porad: https://www.archido.pl/porady/najczestsze-bledy-popelniane-przy-wyborze-projektu-domu/ . Sama przeczytałam kilka wpisów na ten temat i dzięki temu teraz mieszkam w domu, który jest dopasowany do moich potrzeb i spełnia wszystkie kryteria o których myśleliśmy zanim podjęliśmy decyzję o budowie wymarzonych czterech kątów. Polecam.

  • Paulina

   Ten drugi artykuł faktycznie tez przydatny i rzuca swiatło na sprawę, dużo informacji, któr mogę się przydac, dzięki! A co do wyboru projektu to my stawiamy raczej na funkcjonalność, to jest dla nas najważniejsze, czyli w miarę rozsądny metraż, żeby nie budować jakiś strasznie małych domków, ani tez dużych rezydencji, a także układ pokojów jest dla nas istotny.

 3. Bartek

  Trudno według mnie dac jednoznaczną wskazówkę jaki dom powinno się wybrać a od jakich projektów gotowych trzymać się z daleka. Tak naprawdę trzeba to konkrtnie dopassowac do siebie, do potrzeb rodziny, wtedy dopasowuje się metraż, pokoje. Jednym będzie lepiej mieskząło się w parterowym domu, inni potrzebują od razu poddasza uzytkowgo. Jedni chcą taras, inni będą woleli balkon, a jeszcze inni nic, bo chce coś tańszego. Sprawa kompeltnie indywiudalna. Także artykuły na ten temat można poczytać ale trzeba się przede wsyztskim sugerować swoimi potrzebami i swoją wygoda. Poiwterdzona informacja

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Projekt domu za darmo